European Balloon Festival

Festivali Evropian i Balonave është festivali më i madh i balonave në Spanjë dhe një nga më të mëdhenjtë në Evropë. Ajo zhvillohet çdo vit gjatë dy javëve të para të korrikut në Igualada, Katalonjë, Spanjë, një qytet që ndodhet brenda 60 km nga Barcelona.

Festivali zgjat katër ditë (e enjte deri të dielën) dhe tërheq mijëra spektatorë. Ai përfshin një konkurs me tullumbace me ajër të nxehtë dhe ekspozita rekreative si një shkëlqim nate dhe fishekzjarre. Fluturimet zhvillohen herët në mëngjes dhe pasdite vonë, kur kushtet e motit janë ato optimale. Ai gjithashtu u ofron vizitorëve mundësinë për të fluturuar në një balonë, duke rezervuar një fluturim paraprakisht.

Festivali organizohet nga Këshilli i Qytetit Igualada, me mbështetje teknike nga kompania Ultramagic, prodhuesi i dytë më i madh në botë i balonave me ajër të nxehtë dhe Kon-Tiki Balloon Flights, një kompani e specializuar në fluturimet me balona. Kompania u bashkua me Royal Flight Tours në 2010 dhe oper...Lexo akoma

Festivali Evropian i Balonave është festivali më i madh i balonave në Spanjë dhe një nga më të mëdhenjtë në Evropë. Ajo zhvillohet çdo vit gjatë dy javëve të para të korrikut në Igualada, Katalonjë, Spanjë, një qytet që ndodhet brenda 60 km nga Barcelona.

Festivali zgjat katër ditë (e enjte deri të dielën) dhe tërheq mijëra spektatorë. Ai përfshin një konkurs me tullumbace me ajër të nxehtë dhe ekspozita rekreative si një shkëlqim nate dhe fishekzjarre. Fluturimet zhvillohen herët në mëngjes dhe pasdite vonë, kur kushtet e motit janë ato optimale. Ai gjithashtu u ofron vizitorëve mundësinë për të fluturuar në një balonë, duke rezervuar një fluturim paraprakisht.

Festivali organizohet nga Këshilli i Qytetit Igualada, me mbështetje teknike nga kompania Ultramagic, prodhuesi i dytë më i madh në botë i balonave me ajër të nxehtë dhe Kon-Tiki Balloon Flights, një kompani e specializuar në fluturimet me balona. Kompania u bashkua me Royal Flight Tours në 2010 dhe operon fluturime nga gadishulli juglindor.

Photographies by:
XèniaCastillo - CC BY-SA 4.0
Statistics: Position
4536
Statistics: Rank
22462

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
928467135Click/tap this sequence: 5789

Google street view

Where can you sleep near European Balloon Festival ?

Booking.com
482.094 visits in total, 9.174 Points of interest, 404 Destinations, 86 visits today.