Santa Cova de Montserrat

( Santa Cueva de Montserrat )

Santa Cova de Montserrat (në Katalonisht; anglisht: Shpella e Shenjtë e Montserratit është shpella në kodër në Montserrat ku Virgjëresha e Montserratit fshihej tradicionalisht gjatë pushtimeve maure dhe më vonë u zbulua nga barinjtë në vitin 880. Zbulimi i tij e bëri Montserratin një destinacion pelegrinazhi dhe çoi në themelimin e Abacisë Santa Maria de Montserrat.

Shenjtërorja e Santa Cova arrihet nga një shteg, i quajtur Camí de la Santa Cova, i gdhendur përgjatë kreshtës së malit. Ajo u ndërtua midis viteve 1691 dhe 1704, falë patronazhit të Gertrudis de Camporrell, marques of Tamarit. Midis 1896 dhe 1916, një seri skulpturash u vendosën përgjatë camí-së, kushtuar rruzares dhe 15 mistereve të Virgjëreshës, duke përfshirë vepra nga Antoni Gaudi, Josep Puig i Cadafalch dhe modernistë të tjerë artistë.

Photographies by:
Bernard Gagnon - CC BY-SA 3.0
Statistics: Position
3860
Statistics: Rank
28588

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
162798534Click/tap this sequence: 3651

Google street view

Where can you sleep near Santa Cueva de Montserrat ?

Booking.com
480.052 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 268 visits today.