Diada de Sant Jordi

Dita e Shën Gjergjit festohet më 23 prill, por festimet mund të fillojnë gjithashtu në prag të festës së tij, më 22 prill.

Matronazhi më i hershëm i Shën Gjergjit fillon rreth vitit 1096 kur, sipas legjendës, Mbreti Peter I i Aragonit fitoi Betejën e Alcoraz dhe mposhti maurët si rezultat i ndërhyrjes së tij shenjtore. Patronazhi i tij në shumë qytete dhe qyteza anembanë vendit lidhet drejtpërdrejt me betejat fitimtare të "Reconquista".

Saint George ka qenë shenjt mbrojtës i Cáceres, që nga viti 1229 A.D.

Shenjtori është gjithashtu shumë i nderuar në qytetin e Alcoy, Valencia, ku festimet përfshijnë një paradë të rishfaqjeve të maurëve kundër të krishterëve, por thelbi i përkujtimit fokusohet kryesisht në legjendën e Shën Gjergjit duke vrarë një dragua për të shpëtuar një princeshë (shih: Shën Gjergji dhe Dragoi).

Photographies by:
Statistics: Position
1752
Statistics: Rank
71470

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
853762914Click/tap this sequence: 4897

Google street view

Where can you sleep near Diada de Sant Jordi ?

Booking.com
482.716 visits in total, 9.175 Points of interest, 404 Destinations, 57 visits today.