Mare de Déu de Montserrat

( Virgin of Montserrat )

Zoja e Montserratit ose Virgjëresha e Montserratit (Katalanisht: Mare de Déu de Montserrat) është një Marian titull i lidhur me një statujë të Madonës dhe Fëmijës, e nderuar në manastirin Santa Maria de Montserrat në malin Montserrat në Katalonjë, Spanjë. Ajo është shenjtja mbrojtëse e Katalonjës, një nder që e ndan me Shën Gjergjin (Sant Jordi në katalanisht). Statujës i janë atribuar mrekullitë.

Papa Leo XIII i dha imazhit një kurorëzim kanonik më 11 shtator 1881. Imazhi është një nga Madonat e Zeza të Evropës, prandaj emri i tij i njohur katalan, La Moreneta("e vogla me lëkurë të errët" ose "e vogla e errët"). Besohet nga disa se është gdhendur në Jerusalem në ditët e hershme të Kishës, ka më shumë të ngjarë të jetë një skulpturë romane në dru nga fundi i shekullit të 12-të.

Një statujë polikrome e shekullit të 18-të e të njëjtit imazh është gjithashtu. ekspozuar në bazilikën e Shën Pjetrit, e ...Lexo akoma

Zoja e Montserratit ose Virgjëresha e Montserratit (Katalanisht: Mare de Déu de Montserrat) është një Marian titull i lidhur me një statujë të Madonës dhe Fëmijës, e nderuar në manastirin Santa Maria de Montserrat në malin Montserrat në Katalonjë, Spanjë. Ajo është shenjtja mbrojtëse e Katalonjës, një nder që e ndan me Shën Gjergjin (Sant Jordi në katalanisht). Statujës i janë atribuar mrekullitë.

Papa Leo XIII i dha imazhit një kurorëzim kanonik më 11 shtator 1881. Imazhi është një nga Madonat e Zeza të Evropës, prandaj emri i tij i njohur katalan, La Moreneta("e vogla me lëkurë të errët" ose "e vogla e errët"). Besohet nga disa se është gdhendur në Jerusalem në ditët e hershme të Kishës, ka më shumë të ngjarë të jetë një skulpturë romane në dru nga fundi i shekullit të 12-të.

Një statujë polikrome e shekullit të 18-të e të njëjtit imazh është gjithashtu. ekspozuar në bazilikën e Shën Pjetrit, e ruajtur më parë në Muzetë e Vatikanit, e cila u dhurua nga Presidenti i Brazilit, Joao Goulart në zgjedhjen papës të Papës Pali VI në vitin 1963. Imazhi është ekspozuar për masat papale që nga Papati i Papa Benediktit XVI .

Photographies by:
Departament de Premsa i Comunicació de Montserrat - Public domain
Statistics: Position
1222
Statistics: Rank
95974

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
382179564Click/tap this sequence: 7545

Google street view

Where can you sleep near Virgin of Montserrat ?

Booking.com
483.220 visits in total, 9.176 Points of interest, 404 Destinations, 145 visits today.