Cremallera de Montserrat

( Montserrat Rack Railway )

Hekurudha Montserrat Rack (Katalanisht: Cremallera de Montserrat, IPA: [kɾəməˈʎeɾə ðə munsəˈrat]) është një linjë hekurudhore malore në veri-perëndim të Barcelonës në Katalonjë. Linja shkon nga Monistrol de Montserrat deri në manastirin e Montserratit në majë të malit.

Linja është 5 km (3,1 mi) e gjatë dhe ka një matës hekurudhor prej 1,000 mm ( lidhja rel="mw-deduplicated-inline-style" href="mw-data:TemplateStyles:r1020198016">3 ft 3+3 8 në). 1 km i parë (0,6 mi) i linjës, midis Monistrol dhe stacionit të vetëm të ndërmjetëm në Monistrol Vila, operohet me ngjitje konvencionale. Pjesa e mbetur e linjës operohet si një hekurudhë me raft duke përdorur sistemin Abt, duke kapërcyer një diferencë lartësie prej 550 m (1,804 ft) me një pjerrësi maksimale pr...Lexo akoma

Hekurudha Montserrat Rack (Katalanisht: Cremallera de Montserrat, IPA: [kɾəməˈʎeɾə ðə munsəˈrat]) është një linjë hekurudhore malore në veri-perëndim të Barcelonës në Katalonjë. Linja shkon nga Monistrol de Montserrat deri në manastirin e Montserratit në majë të malit.

Linja është 5 km (3,1 mi) e gjatë dhe ka një matës hekurudhor prej 1,000 mm (< lidhja rel="mw-deduplicated-inline-style" href="mw-data:TemplateStyles:r1020198016">3 ft 3+3 8 në). 1 km i parë (0,6 mi) i linjës, midis Monistrol dhe stacionit të vetëm të ndërmjetëm në Monistrol Vila, operohet me ngjitje konvencionale. Pjesa e mbetur e linjës operohet si një hekurudhë me raft duke përdorur sistemin Abt, duke kapërcyer një diferencë lartësie prej 550 m (1,804 ft) me një pjerrësi maksimale prej 15,6%. Linja është elektrizuar me një furnizim të sipërm në 1500 V DC.

Linja operohet nga Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya (FGC).

Photographies by:
Bert Kaufmann from Roermond, Netherlands - CC BY-SA 2.0
Statistics: Position
8049
Statistics: Rank
5105

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
538629417Click/tap this sequence: 1758

Google street view

Where can you sleep near Montserrat Rack Railway ?

Booking.com
482.798 visits in total, 9.176 Points of interest, 404 Destinations, 44 visits today.