Azenhas do Mar

Azenhas do Mar (shqiptimi portugez: [ɐˈzeɲɐʒ ðu ˈmaɾ]) është një qytet bregdetar (lagje banimi) në komunën e Sintra, Portugali. Është pjesë e famullisë civile Colares. Azenhas do Mar do të thotë Mullinjtë e detit dhe emri rrjedh nga një përrua dikur e fuqishme që lëvizte mullinjtë me ujë teksa shkonte drejt detit.

Ndodhet vetëm 30 vjeç. km (19 mi) larg nga Lisbona, pranë Cabo da Roca, Palácio da Pena (Pallati Pena) dhe atraksione të tjera.

Vendi është një fshat me pamje mesdhetare me shtëpi të bardha që bien deri në Atlantik. Në mesin e shekullit të 20-të, familjet e pasura nga Lisbona dhe Sintra vendosën që lokacioni ishte i përsosur për shtëpitë verore, të cilat mund të shihen jashtë grupit kryesor të shtëpive që fillimisht ishin shtëpitë e një komuniteti peshkatarësh.

Ka disa shtëpi. disa plazhe të njohura të vendosura pranë Azenhas do Mar, përkatësisht Praia da Aguda, Praia...Lexo akoma

Azenhas do Mar (shqiptimi portugez: [ɐˈzeɲɐʒ ðu < /span>ˈmaɾ]) është një qytet bregdetar (lagje banimi) në komunën e Sintra, Portugali. Është pjesë e famullisë civile Colares. Azenhas do Mar do të thotë Mullinjtë e detit dhe emri rrjedh nga një përrua dikur e fuqishme që lëvizte mullinjtë me ujë teksa shkonte drejt detit.

Ndodhet vetëm 30 vjeç. km (19 mi) larg nga Lisbona, pranë Cabo da Roca, Palácio da Pena (Pallati Pena) dhe atraksione të tjera.

Vendi është një fshat me pamje mesdhetare me shtëpi të bardha që bien deri në Atlantik. Në mesin e shekullit të 20-të, familjet e pasura nga Lisbona dhe Sintra vendosën që lokacioni ishte i përsosur për shtëpitë verore, të cilat mund të shihen jashtë grupit kryesor të shtëpive që fillimisht ishin shtëpitë e një komuniteti peshkatarësh.

Ka disa shtëpi. disa plazhe të njohura të vendosura pranë Azenhas do Mar, përkatësisht Praia da Aguda, Praia do Magoito (kryesisht i frekuentuar nga vendasit dhe sërfistët) dhe Praia das Maçãs.

Afër Praia das Maçãs ka gjithashtu një Monument Prehistorik, gjithashtu. i njohur si Tholos of Outeiro das Mós, përbëhet nga një shpellë artificiale neolitike dhe një varr kalkolitik me kube ose koshere bletësh.

Photographies by:
F nando - CC BY-SA 3.0
Statistics: Position
7879
Statistics: Rank
6126

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
549261387Click/tap this sequence: 2526

Google street view

Where can you sleep near Azenhas do Mar ?

Booking.com
480.339 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 194 visits today.