Quinta da Regaleira [ˈkĩ.tɐ dɐ ˈʁe.ɡa.lɐɪ̯.ɾɐ] është një kuintë e vendosur pranë qendrës historike të Sintra, Portugali. Është klasifikuar si një sit i trashëgimisë botërore nga UNESCO brenda "Peizazhit Kulturor të Sintra". Së bashku me pallatet e tjera në zonë si pallatet Quinta do Relógio, Pena, Monserrate dhe Seteais, konsiderohet si një nga atraksionet kryesore turistike të Sintra.

Prona përbëhet nga një pallat dhe kishëz romantike, dhe një park luksoz që përmban liqene, shpella, puse, stola, shatërvanë dhe një gamë të gjerë ndërtimesh të shkëlqyera. Pallati njihet edhe si "Pallati i Monteiro, Milioneri", i cili bazohet në pseudonimin e ish-pronarit të tij më të njohur, António Augusto Carvalho Monteiro. Pallati është projektuar nga arkitekti italian Luigi Manini.

Photographies by:
Thomas from Vienna, Austria - CC BY 2.0
Statistics: Position
3054
Statistics: Rank
42441

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
947865123Click/tap this sequence: 7712

Google street view

Where can you sleep near Quinta da Regaleira ?

Booking.com
479.852 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 55 visits today.