Palácio Nacional de Mafra

( Palace of Mafra )

Pallati i Mafras (Portugalisht: Palácio de Mafra), i njohur gjithashtu si Konventa e Pallatit të Mafras dhe Ndërtesa Mbretërore e Mafras (Edificio e vërtetë e Mafra), është një monument Pallati-manastiri barok dhe neoklasik ndodhet në Mafra, Portugali, rreth 28 kilometra nga Lisbona. Ndërtimi filloi në 1717 nën Mbretin John V të Portugalisë dhe u përfundua plotësisht në 1755.

Pallati u klasifikua si Monument Kombëtar në 1910 dhe ishte gjithashtu një finalist në Shtatë mrekullitë e Portugalisë. Më 7 korrik 2019, Ndërtesa Mbretërore e Mafras - Pallati, Bazilika, Manastiri, Kopshti Cerco dhe Parku i Gjuetisë (Tapada) u regjistrua si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Photographies by:
prilfish from Vienna, Austria - CC BY 2.0
Statistics: Position
928
Statistics: Rank
117218

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
753281649Click/tap this sequence: 5116

Google street view

Where can you sleep near Palace of Mafra ?

Booking.com
480.382 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 239 visits today.