مقبرة وادي السلام

( Wadi-us-Salaam )

Wadi-al-Salaam (arabisht: وادي السلام, romanizuar: Wādī al-Salām, lit. 'Lugina e Paqes') është një varrezë islame , e vendosur në qytetin e shenjtë Shia të Najaf, Irak. Është varreza më e madhe në botë. Varreza mbulon 1,485,5 hektarë (601,16 ha; 6,01 km2; 2,32 mij katror) dhe përmban më shumë se 6 milionë trupa. Ajo gjithashtu tërheq miliona haxhinj në vit.

Varrezat ndodhen pranë faltores së Ali ibn Abi Talib, Imamit të parë Shia, si dhe Kalifit të katërt Sunit. Kështu, shumë shiitë në Irak kërkojnë që ata të varrosen në këtë varrezë. Si rezultat i metodave të përmirësuara të transportit, shiitët nga e gjithë bota varrosen (ose kërkojnë të varrosen) në varreza. Megjithatë, varrimi në varreza "do të thotë të vendosesh në një nga katakombet e shumta të varrezave". Sipas një sipërmarrësi në varreza, çdo kriptë mu...Lexo akoma

Wadi-al-Salaam (arabisht: وادي السلام, romanizuar: Wādī al-Salām, lit. 'Lugina e Paqes') është një varrezë islame , e vendosur në qytetin e shenjtë Shia të Najaf, Irak. Është varreza më e madhe në botë. Varreza mbulon 1,485,5 hektarë (601,16 ha; 6,01 km2; 2,32 mij katror) dhe përmban më shumë se 6 milionë trupa. Ajo gjithashtu tërheq miliona haxhinj në vit.

Varrezat ndodhen pranë faltores së Ali ibn Abi Talib, Imamit të parë Shia, si dhe Kalifit të katërt Sunit. Kështu, shumë shiitë në Irak kërkojnë që ata të varrosen në këtë varrezë. Si rezultat i metodave të përmirësuara të transportit, shiitët nga e gjithë bota varrosen (ose kërkojnë të varrosen) në varreza. Megjithatë, varrimi në varreza "do të thotë të vendosesh në një nga katakombet e shumta të varrezave". Sipas një sipërmarrësi në varreza, çdo kriptë mund të mbajë deri në 50 trupa. Parcelat e varrimit kontrollohen nga Marja'.

Photographies by:
Sgt. Johnnie French - Public domain
Statistics: Position
1686
Statistics: Rank
73512

Shto një koment të ri

CAPTCHA
Security
413782596Click/tap this sequence: 7122
Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Google street view

Videos

Where can you sleep near Wadi-us-Salaam ?

Booking.com
522.959 visits in total, 9.230 Points of interest, 405 Destinations, 99 visits today.