زقورة عقرقوف

( Dur-Kurigalzu )

Dur-Kurigalzu (modern `Aqar-Qūf عَقَرْقُوف në Guvernatën e Bagdadit, Irak) ishte një qytet në Mesopotaminë jugore , pranë bashkimit të lumenjve Tigër dhe Diyala, rreth 30 kilometra (19 mi) në perëndim të qendrës së Bagdadit. Ajo u themelua nga një mbret Kassite i Babilonisë, Kurigalzu I (vdiq rreth 1375 pes) dhe u braktis pas rënies së dinastisë Kassite (rreth 1155 pes). Qyteti ishte i një rëndësie të tillë, saqë u shfaq në listat e toponimeve në tempullin funeral të faraonit egjiptian, Amenophis III (rreth 1351 p.e.s.) në Kom el-Hettan”. Parashtesa Dur është një term akadian që do të thotë "fortesë e", ndërsa emri mbretëror Kassite Kurigalzu besohet të ketë nënkuptuar "bariu i Kassitëve". Tradita e emërtimit të qyteteve të reja Dur daton në periudhën e Babilonisë së Vjetër me një shembull Dūr-Ammī-ditāna. Qyt...Lexo akoma

Dur-Kurigalzu (modern `Aqar-Qūf عَقَرْقُوف në Guvernatën e Bagdadit, Irak) ishte një qytet në Mesopotaminë jugore , pranë bashkimit të lumenjve Tigër dhe Diyala, rreth 30 kilometra (19 mi) në perëndim të qendrës së Bagdadit. Ajo u themelua nga një mbret Kassite i Babilonisë, Kurigalzu I (vdiq rreth 1375 pes) dhe u braktis pas rënies së dinastisë Kassite (rreth 1155 pes). Qyteti ishte i një rëndësie të tillë, saqë u shfaq në listat e toponimeve në tempullin funeral të faraonit egjiptian, Amenophis III (rreth 1351 p.e.s.) në Kom el-Hettan”. Parashtesa Dur është një term akadian që do të thotë "fortesë e", ndërsa emri mbretëror Kassite Kurigalzu besohet të ketë nënkuptuar "bariu i Kassitëve". Tradita e emërtimit të qyteteve të reja Dur daton në periudhën e Babilonisë së Vjetër me një shembull Dūr-Ammī-ditāna. Qyteti përmbante një zigurat dhe tempuj kushtuar perëndive të Mesopotamisë, si dhe një pallat mbretëror që mbulonte 420,000 metra katrorë.

Ziggurati në Aqar Quf, që qëndron në një lartësi prej rreth 52 metrash (171 ft), ka qenë një monument antik shumë i dukshëm për shekuj. Për karvanët e deveve dhe trafikun rrugor modern, zigurati ka shërbyer si një sinjal i afrimit të afërt me Bagdadin. Për shkak të aksesit të lehtë dhe afërsisë së Aqar Quf me qytetin e Bagdadit, ai ka qenë një nga vendet më të vizituara dhe më të njohura të Irakut. Zigurati shpesh ngatërrohet me Kullën e Babelit nga vizitorët perëndimorë të zonës që nga shekulli i 17-të e tutje.

Photographies by:
Zones
Statistics: Position
7275
Statistics: Rank
8168

Shto një koment të ri

CAPTCHA
Security
392145768Click/tap this sequence: 5217
Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Google street view

Where can you sleep near Dur-Kurigalzu ?

Booking.com
522.958 visits in total, 9.230 Points of interest, 405 Destinations, 98 visits today.