Talaja Imam Husejn (arabisht: مَقَام ٱلْإِمَام ٱلْحُسَيْن ٱبْن عَلِيّ, romanizuar: Maqām al-ʾImām al-Ḥusayn ʾibn ʿAlī) është xhamia dhe vendi i varrimit të Huseyn ibn Aliut, Imami i tretë i Islamit Shia, në qytetin e Qerbelasë, Irak. Ai qëndron në vendin e mauzoleumit të Husejnit, i cili ishte nipi i Muhamedit, afër vendit ku ai përqafoi martirizimin gjatë Betejës së Qerbelasë në vitin 680 të erës sonë. Varri i Husejnit është një nga vendet më të shenjta në Islamin Shia, jashtë Mekës. dhe Medina, dhe shumë bëjnë pelegrinazhe në vend. Çdo vit, miliona haxhinj vizitojnë qytetin për të kremtuar Ashurën, e cila shënon përkujtimin e vdekjes së Husejnit për të gjithë muslimanët.

Photographies by:
SFC Larry E. Johns, USA - Public domain
Karbobala - CC BY 4.0
Karbobala Photos - CC BY 4.0
Zones
Statistics: Position (field_position)
314
Statistics: Rank (field_order)
176633

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
794536812Click/tap this sequence: 4986

Google street view

Where can you sleep near Imam Husayn Shrine ?

Booking.com
455.699 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 330 visits today.