إيوان المدائن

( Arc de Ctesifont )

Tāq Kasrā (Arabisht: Tāq Kasrā, romanizuar: ṭāq kisrā), i transkriptuar gjithashtu si Taq-i Kisra ose Taq-e Kesra< /i> (persisht: Taq Kasri) ose Ayvān-e Kesrā (persisht: Aywan Khosrow, romanizuar: 'Iwan-i-Husraw , që do të thotë Ivan i Chosroes) janë mbetjet e një monumenti pers të epokës sasaniane, të datuar në shek. shekulli 3-6, i cili nganjëherë quhet Harku i Ktesifonit. Salman Pak ndodhet pranë qytetit modern të Salman Pak, Irak. Është e vetmja strukturë e dukshme e mbetur e qytetit antik të Ktesifonit. Harka konsiderohet një pikë referimi në historinë e arkitekturës dhe është kasaforta e dytë më e madhe me një hapje të vetme me tulla të papërforcuar në botë pas urës së Gav...Lexo akoma

Tāq Kasrā (Arabisht: Tāq Kasrā, romanizuar: ṭāq kisrā), i transkriptuar gjithashtu si Taq-i Kisra ose Taq-e Kesra< /i> (persisht: Taq Kasri) ose Ayvān-e Kesrā (persisht: Aywan Khosrow, romanizuar: 'Iwan-i-Husraw , që do të thotë Ivan i Chosroes) janë mbetjet e një monumenti pers të epokës sasaniane, të datuar në shek. shekulli 3-6, i cili nganjëherë quhet Harku i Ktesifonit. Salman Pak ndodhet pranë qytetit modern të Salman Pak, Irak. Është e vetmja strukturë e dukshme e mbetur e qytetit antik të Ktesifonit. Harka konsiderohet një pikë referimi në historinë e arkitekturës dhe është kasaforta e dytë më e madhe me një hapje të vetme me tulla të papërforcuar në botë pas urës së Gavmishanit.

Photographies by:
Zones
Statistics: Position
699
Statistics: Rank
143961

Shto një koment të ri

CAPTCHA
Security
849325671Click/tap this sequence: 4931
Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Google street view

Where can you sleep near Arc de Ctesifont ?

Booking.com
522.953 visits in total, 9.230 Points of interest, 405 Destinations, 93 visits today.