شارع المتنبي

( Mutanabbi Street )

Rruga Mutanabbi (arabisht: شارع المتنبي) ndodhet në Bagdad, Irak, afër lagjes së vjetër të Bagdadit; në rrugën Al Rasheed. Është qendra historike e librarisë në Bagdad, një rrugë e mbushur me librari dhe tezga librash në natyrë. Ai u emërua sipas poetit klasik irakian të shekullit të 10-të, Al-Mutanabbi. Kjo rrugë është e vendosur mirë për shitje librash dhe shpesh është përmendur si zemra dhe shpirti i komunitetit të shkrim-leximit dhe intelektualëve të Bagdadit.

Një makinë bombë ose bombë vetëvrasëse shpërtheu dhe vrau 26 njerëz në rrugën Mutanabbi më 5 mars 2007, duke e lënë zonën të ndotur dhe të pasigurt për blerësit dhe duke shkatërruar shumë biznese. Në përgjigje të bombardimeve, Deema Shehabi dhe Beau Beausoleil redaktuan një antologji në vitin 2012 të quajtur Rruga Al-Mutanabbi fillon këtu e përgjigjeve të njerëzve ndaj bombardimeve. 100 kontribuesit përfshinin Yassin Alsalman dhe gazetarin fitues të çmimit Pulitzer, Anthony Shadid, ndër të tjera...Lexo akoma

Rruga Mutanabbi (arabisht: شارع المتنبي) ndodhet në Bagdad, Irak, afër lagjes së vjetër të Bagdadit; në rrugën Al Rasheed. Është qendra historike e librarisë në Bagdad, një rrugë e mbushur me librari dhe tezga librash në natyrë. Ai u emërua sipas poetit klasik irakian të shekullit të 10-të, Al-Mutanabbi. Kjo rrugë është e vendosur mirë për shitje librash dhe shpesh është përmendur si zemra dhe shpirti i komunitetit të shkrim-leximit dhe intelektualëve të Bagdadit.

Një makinë bombë ose bombë vetëvrasëse shpërtheu dhe vrau 26 njerëz në rrugën Mutanabbi më 5 mars 2007, duke e lënë zonën të ndotur dhe të pasigurt për blerësit dhe duke shkatërruar shumë biznese. Në përgjigje të bombardimeve, Deema Shehabi dhe Beau Beausoleil redaktuan një antologji në vitin 2012 të quajtur Rruga Al-Mutanabbi fillon këtu e përgjigjeve të njerëzve ndaj bombardimeve. 100 kontribuesit përfshinin Yassin Alsalman dhe gazetarin fitues të çmimit Pulitzer, Anthony Shadid, ndër të tjera.

Më 18 dhjetor 2008, kryeministri irakian Nouri al-Maliki rihapi zyrtarisht rrugën pas një periudhe të gjatë pastrimi dhe riparimi .

Photographies by:
Zones
Statistics: Position
6141
Statistics: Rank
13273

Shto një koment të ri

CAPTCHA
Security
263745981Click/tap this sequence: 6533
Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Google street view

Where can you sleep near Mutanabbi Street ?

Booking.com
522.971 visits in total, 9.230 Points of interest, 405 Destinations, 112 visits today.