ग्वालियर का क़िला

( Fortalesa de Gwalior )

Kështjella Gwalior (Gwāliiyar Qila) është një fortesë kodre pranë Gwalior, Madhya Pradesh, Indi. Kalaja ka ekzistuar të paktën që nga shekulli i 10-të, dhe mbishkrimet dhe monumentet e gjetura brenda asaj që tani është kampusi i kalasë tregojnë se ajo mund të ketë ekzistuar që në fillim të shekullit të 6-të. Kalaja e ditëve moderne, e përbërë nga një strukturë mbrojtëse dhe dy pallate u ndërtua nga sundimtari Tomar Rajput, Man Singh Tomar. Kalaja është kontrolluar nga një numër sundimtarësh të ndryshëm në historinë e saj.

Kështjella e sotme përbëhet nga një strukturë mbrojtëse dhe dy pallate kryesore, "Man Mandir" dhe Gujari Mahal, të ndërtuara nga sundimtari Tomar Rajput Man Singh Tomar (mbretëroi 1486–1516 e.s.), ky i fundit për gruaja e tij mbretëresha Mrignayani. Regjistrimi i dytë më i vjetër i "zero" në botë u gjet në një tempull të vogël (mbishkrimi i gurit ka rekordin më të vjetër të simbolit numerik zero që ka n...Lexo akoma

Kështjella Gwalior (Gwāliiyar Qila) është një fortesë kodre pranë Gwalior, Madhya Pradesh, Indi. Kalaja ka ekzistuar të paktën që nga shekulli i 10-të, dhe mbishkrimet dhe monumentet e gjetura brenda asaj që tani është kampusi i kalasë tregojnë se ajo mund të ketë ekzistuar që në fillim të shekullit të 6-të. Kalaja e ditëve moderne, e përbërë nga një strukturë mbrojtëse dhe dy pallate u ndërtua nga sundimtari Tomar Rajput, Man Singh Tomar. Kalaja është kontrolluar nga një numër sundimtarësh të ndryshëm në historinë e saj.

Kështjella e sotme përbëhet nga një strukturë mbrojtëse dhe dy pallate kryesore, "Man Mandir" dhe Gujari Mahal, të ndërtuara nga sundimtari Tomar Rajput Man Singh Tomar (mbretëroi 1486–1516 e.s.), ky i fundit për gruaja e tij mbretëresha Mrignayani. Regjistrimi i dytë më i vjetër i "zero" në botë u gjet në një tempull të vogël (mbishkrimi i gurit ka rekordin më të vjetër të simbolit numerik zero që ka një vend vlerë si në shënimin dhjetor modern), i cili ndodhet në rrugën për në majë. Mbishkrimi është rreth 1500 vjet i vjetër.

Photographies by:
Zones
Statistics: Position (field_position)
392
Statistics: Rank (field_order)
160297

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
531896742Click/tap this sequence: 8666

Google street view

Where can you sleep near Fortalesa de Gwalior ?

Booking.com
453.935 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 217 visits today.