रणथम्भोर दुर्ग

( Ranthambore Fort )

Kështjella Ranthambore shtrihet brenda Parkut Kombëtar Ranthambore, pranë qytetit të Sawai Madhopur, parku që ishte vendgjueti i mëparshëm i Maharajah-ve të Jaipurit deri në kohën e Pavarësisë së Indisë. Është një fortesë e frikshme që ka qenë një pikë qendrore e zhvillimeve historike të Rajasthan. Kalaja besohet të jetë ndërtuar nga Chahamanas (Chauhans). Në shekullin e 13-të, Sulltanati i Delhi e pushtoi atë për një kohë të shkurtër. Kalaja ofron një pamje panoramike të Parkut Kombëtar Ranthambore përreth dhe tani është një atraksion popullor turistik.

Në vitin 2013, në sesionin e 37-të të Komitetit të Trashëgimisë Botërore, Ranthambore Fort, së bashku me 5 kalatë e tjera të Rajasthan , u shpall një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s nën grupin Hill Forts of Rajasthan.

Photographies by:
Statistics: Position
5422
Statistics: Rank
16336

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
598617234Click/tap this sequence: 6131

Google street view

Where can you sleep near Ranthambore Fort ?

Booking.com
479.831 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 29 visits today.