Real basílica de San Francisco el Grande

( Royal Basilica of Saint Francis the Great )

Bazilika Mbretërore e Shën Françeskut të Madh (Spanjisht: Real Basílica de San Francisco el Grande) është një kishë katolike romake në qendër të Madridit, Spanja, e vendosur në lagjen e Palacio.

Fasada kryesore përballet me Plaza të San Franciskos, në kryqëzimin e Bailén, Gran Via de San Francisco dhe Carrera de San Francisco. Ai është pjesë e manastirit të Jezusit dhe Marisë të rendit françeskan. Manastiri u themelua në shekullin e 13-të në vendin e një kishe.

Ndërtesa u ngrit në parcelën e zënë më parë nga një manastir primitive françeskane (sipas traditës së themeluar nga i njëjti Françesku i Asizit në 1217), i rrënuar me këtë rast me urdhër të Charles III, i cili kërkoi të ndërtoni një manastir të ri nga e para. Ajo u projektua në një stil neoklasik në gjysmën e dytë të shekullit të 18-të, bazuar në një dizajn të Francisco Cabezas, të zhvilluar nga Antonio Pló, dhe të përfunduar nga Francesco Sabatini. Kisha përmban piktura nga Zurbarán dhe...Lexo akoma

Bazilika Mbretërore e Shën Françeskut të Madh (Spanjisht: Real Basílica de San Francisco el Grande) është një kishë katolike romake në qendër të Madridit, Spanja, e vendosur në lagjen e Palacio.

Fasada kryesore përballet me Plaza të San Franciskos, në kryqëzimin e Bailén, Gran Via de San Francisco dhe Carrera de San Francisco. Ai është pjesë e manastirit të Jezusit dhe Marisë të rendit françeskan. Manastiri u themelua në shekullin e 13-të në vendin e një kishe.

Ndërtesa u ngrit në parcelën e zënë më parë nga një manastir primitive françeskane (sipas traditës së themeluar nga i njëjti Françesku i Asizit në 1217), i rrënuar me këtë rast me urdhër të Charles III, i cili kërkoi të ndërtoni një manastir të ri nga e para. Ajo u projektua në një stil neoklasik në gjysmën e dytë të shekullit të 18-të, bazuar në një dizajn të Francisco Cabezas, të zhvilluar nga Antonio Pló, dhe të përfunduar nga Francesco Sabatini. Kisha përmban piktura nga Zurbarán dhe Francisco Goya. Muret e tempullit u pikturuan në shekullin e 19-të. Tempulli dikur funksiononte si panteon kombëtar dhe ruante eshtrat e artistëve dhe politikanëve të famshëm. Sot është një pikë e rëndësishme turistike.

Kopola është 33 metra (108 ft) në diametër dhe 58 metra (190 ft) në lartësi; forma e saj është shumë e ngjashme me kupolën e Panteonit, duke pasur një formë më rrethore se kupolat tipike të ndërtuara në shekullin e 18-të. Thuhet se është kupola e katërt më e madhe në Evropë pas Panteonit, Bazilikës së Shën Pjetrit dhe katedrales së Firences.

Tempulli u ngrit në statusin e bazilikës së vogël nëpërmjet një dekreti të lëshuar nga John XXIII më 2 shkurt 1963 , letra apostolike Gloria matriti.

Në vitin 1980, ndërtesa u caktua si monument kombëtar historiko-artistik (një status i trashëgimisë që i paraprin asaj të bien de interés kulturore) nga Ministria e Kulturës.

Photographies by:
Statistics: Position
7002
Statistics: Rank
10210

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
951724683Click/tap this sequence: 2641

Google street view

Where can you sleep near Royal Basilica of Saint Francis the Great ?

Booking.com
479.853 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 56 visits today.