Budat e Bamijanit

Budat e Bamiyan (persisht: بت های باميانcode: prs is deprecated bothā-ju Bāmiyān) ishin statujat monumentale shekullit të IV dhe V, budës në këmbë të gdhendura në anën e një shkëmbi në luginën e Bamyanit në rajonin Hazarajat të Afganistanit qendror, 230 kilometres (140 mi) në veriperëndim të Kabulit në një lartësi prej 2,500 metres (8,200 ft). Ndërtuar në vitin 507 es (monumenti i vogël) dhe 554 es (monumenti i madh), statujat përfaqësonin stilin klasik të përzier të artit Gandhara. Ata ishin përkatësisht 35 dhe 53 metra.

Trupat kryesore u ndanë direkt nga shkëmbinjtë ranorë, por detajet u modeluan në baltë të përzier me kashtë, të veshura me llaç. Kjo shtresë, praktikisht e tëra që ishte e veshur shumë kohë më parë, u pikturua për të rritur shprehjet e fytyrave, të duarve dhe të rrobave; Më i madhi ishte pikturuar me ngjyrë të kuqe dhe i vogli ishte pikturuar me ngjyra të ...Lexo akoma

Budat e Bamiyan (persisht: بت های باميانcode: prs is deprecated bothā-ju Bāmiyān) ishin statujat monumentale shekullit të IV dhe V, budës në këmbë të gdhendura në anën e një shkëmbi në luginën e Bamyanit në rajonin Hazarajat të Afganistanit qendror, 230 kilometres (140 mi) në veriperëndim të Kabulit në një lartësi prej 2,500 metres (8,200 ft). Ndërtuar në vitin 507 es (monumenti i vogël) dhe 554 es (monumenti i madh), statujat përfaqësonin stilin klasik të përzier të artit Gandhara. Ata ishin përkatësisht 35 dhe 53 metra.

Trupat kryesore u ndanë direkt nga shkëmbinjtë ranorë, por detajet u modeluan në baltë të përzier me kashtë, të veshura me llaç. Kjo shtresë, praktikisht e tëra që ishte e veshur shumë kohë më parë, u pikturua për të rritur shprehjet e fytyrave, të duarve dhe të rrobave; Më i madhi ishte pikturuar me ngjyrë të kuqe dhe i vogli ishte pikturuar me ngjyra të shumëfishta.

Pjesët e poshtme të krahëve të statujave janë ndërtuar nga e njëjta përzierje me baltë-kashtë, ndërsa mbështetet në armatura druri. Besohet se pjesët e sipërme të fytyrave të tyre janë bërë nga maska të mëdha prej druri ose hedhje. Rreshtat e vrimave që mund të shihen në fotografi janë hapësira që mbanin kunjat prej druri që stabilizonin stukun e jashtëm.

Ata bombarduan me dinamit dhe u shkatërruan në mars të vitit 2001 nga talibanët, me urdhër të liderit Mullah Mohammed Omar, pasi qeveria talebane deklaroi se ata ishin idhuj. Një i dërguar që vizitoi Shtetet e Bashkuara në javët në vijim shpjegoi se ata u shkatërruan për të protestuar ndaj ndihmës ndërkombëtare të rezervuar ekskluzivisht për mirëmbajtjen e statujës, ndërsa Afganistani po përjetonte krizë të urisë, ndërsa Ministri i Jashtëm afgan deklaroi se shkatërrimi ishte vetëm për kryerjen e ikonoklasës fetare islamike. Mendimi ndërkombëtar dënoi ashpër shkatërrimin e Budëve, që në vitet në vijim u konsiderua kryesisht si një shembull i jo-tolerancës ekstreme fetare të talebanëve. Japonia dhe Zvicra, ndër të tjera, kanë premtuar mbështetje për rindërtimin e statujave.

 
Vizatim i Buddha e Bamiyan nga Alexander Burnes 1832-it

Bamiyan qëndron në Rrugën e Mëndafshit, e cila kalon nëpër rajonin malor Hindu Kush, në luginën Bamiyan. Rruga e Mëndafshit ka qenë historikisht një rrugë karvane që lidh tregjet e Kinës me ato të botës perëndimore. Ishte vendi i disa manastireve budiste dhe një qendër lulëzimi për fenë, filozofinë dhe artin. Murgjit në manastirët jetonin si heronj në shpella të vogla të gdhendura në anën e shkëmbinjve Bamiyan. Shumica e këtyre murgjve zbukuruan shpellat e tyre me statuja fetare dhe afreske të përpunuara me ngjyra të ndezura. Ishte një vend fetar budist nga shekulli i II deri në kohën e pushtimit islamik në gjysmën e dytë të shekullit të 7-të. Derisa nuk u pushtua plotësisht nga Saffaridët muslimanë në shekullin e 9-të, Bamiyan ndau kulturën e Gandharës.

 
Buda i madh në vitin 1963 dhe në vitin 2008, pas shkatërrimit

Dy statujat më të shquara ishin Buddhas Vairocana dhe Sakyamuni, gjigante që u identifikuan nga lutjet e ndryshme të kryera. Buda në gjuhën popullore njihet "Solsol" është 53 metra i gjatë, dhe "Shahmama" 35 metra—nyjet në të cilat shifrat qëndronin 58 dhe 38 metra respektivisht nga poshtë lart.[1][2] Para se të hidheshin në erë në vitin 2001, ata ishin shembujt më të mëdhenj të qëndrimeve të Budës në botë (Leshan Giant Buddha e shekullit të VIII-të është më i gjatë,[3] por statuja është e ulur). Që atëherë Buda Tempulli i Pranverës është ndërtuar në Kinë, dhe në gjatësi prej 128 metres (420 ft) i lartë është statuja më e lartë në botë. Planet për ndërtimin e Budës së Tempullit të Pranverës u njoftuan së shpejti pas shpërthimit të Budave Bamiyan dhe Kina dënoi shkatërrimin sistematik të trashëgimisë budiste të Afganistanit.

 
Buda i vogël në vitin 1977

Buda i vogël u ndërtua midis viteve 544 dhe 595 es, më i madhi u ndërtua midis viteve 591 dhe 644. Figura më e madhe u tha gjithashtu të portretizonte Buda Dīpankara. Ata ishin ndoshta monumentet më të famshme kulturore të rajonit, dhe vendi u rendit nga UNESCO si një Vend i Trashëgimisë Botërore,së bashku me peisazhin kulturor përreth dhe mbetjet arkeologjike të Luginës Bamiyan. Ngjyra e tyre u zbeh nga koha.[4]

Pelegrini kinez budiste Xuanzang vvizitoi këtë vend në 30 prill 630 es,[5][6][7] dhe e përshkroi Bamiyan në Da Tang Xiyu Ji si një qendër budiste e lulëzuar "me më shumë se dhjetë manastire dhe më shumë se një mijë murgj." Ai gjithashtu vuri në dukje se të dy figurat e Budës ishin "zbukuruar me bizhuteritë ari dhe të bukura" (Wriggins, 1995). Në mënyrë intriguese, Xuanzang përmend një statujë të tretë, edhe më të madhe, të mbështetur nga Buda. Një monument i ulur Buda, i ngjashëm me stilin e atyre në Bamiyan, ende ekziston në shpellat e Tempullit Bingling në provincën Gansu të Kinës.

Shkatërrimi i Budëve të Bamyan u bë një simbol i shtypjes dhe një pikë mbledhjeje për lirinë e shprehjes fetare. Përkundër faktit se shumica e afganëve janë tani myslimanë, ata gjithashtu kishin përqafuar të kaluarën e tyre dhe shumë ishin të tmerruar nga shkatërrimi.[8][9]

Shekulli XI-të deri në shekullin e XX-të

Në 1221 me ardhjen e Genghis Khan "një fatkeqësi e tmerrshme bie në Bamiyan",[10][11] megjithatë statuja u kursye. Më vonë, perandori Mughal, Aurangzeb, u përpoq të përdorte artileri të rëndë për të shkatërruar statujat. Një tjetër përpjekje për të shkatërruar statujat e Bamiyan u bë nga Mbreti Persian Nader Afshar i shekullit të XVIII-të, duke e drejtuar zjarrin e topit në to.[12]

Statujat e mëdha, mashkulli Salsal ("drita ndriçon përmes universit") dhe statuja e vogël, femra Shamama ("Nëna Mbretëreshë"),[13] siç u thirrën nga vendasit, nuk dështuan të nxisnin imagjinatën e shkrimtarëve islamik në shekujt e kaluar. Statuja e madhe Salsal rishfaqet si një gjigandi i keq në tregimet mesjetare turke.[14]

Mbreti afgan Abdur Rahman Khan, shkatërroi fytyrën e statujës së madhe gjatë një fushate ushtarake kundër rebelimit Shia Hazara.[15] Një francez i quajtur Dureau e kishte fotografuar atë në 1847.[16]

Parathënie në vitin 2001, nën Talebanët Bombardimi me dinamit dhe shkatërrimi, Mars 2001
 
Vendi i statujës të madhe, pasi ajo të ishte shkatërruar
 
Vendi i statujës të vogël në vitin 2005

Statujat u shkatërruan nga dinamiti për disa javë, duke filluar më 2 mars 2001,[17][18] të kryera në faza. Fillimisht, statujat u gjuajtën për disa ditë duke përdorur armë anti-ajrore dhe artileri. Kjo shkaktoi dëme të rënda, por nuk i fshinte ato. Gjatë shkatërrimit, ministri i Informacionit Taliban Qudratullah Jamal ankohej se "kjo punë e shkatërrimit nuk është aq e thjeshtë sa mund të mendojnë njerëzit. Nuk mund t'i hedhni poshtë statujat duke bombarduar pasi që të dy janë gdhendur në një shkëmb më mal ".[19] Më vonë, talibanët vendosën mina anti-tank në pjesën e poshtme të vendndodhjes, kështu që kur fragmente të shkëmbinjve u ndërprenë nga zjarri i artilerisë, statujat do të merrnin shkatërrim shtesë nga grimcat që shkaktuan minat. Në fund, talebanët lëshuan njerëz poshtë fytyrës së shkëmbit dhe vendosën eksplozivë në vrima në Budës.[20] Pasi një nga shpërthimet dështoi të zhdukte plotësisht fytyrën e një prej Budëve, atëherë lëshuan një raketë që la një vrimë edhe në mbetjet e gurit ku ishte koka.[21]

Më 6 mars 2001, The Times citoi Mullah Mohammed Omarin duke thënë: "Muslimanët duhet të jenë krenarë për shkatërrimin e idhujve, dhe i kanë falënderuar Allahut se i kemi shkatërruar"[22] Gjatë një interviste të 13 marsit për Mainichi Shimbun të Japonisë, ministri i jashtëm afgan Wakil Ahmad Mutawakel deklaroi se shkatërrimi ishte asgjë tjetër veç një hakmarrje kundër bashkësisë ndërkombëtare për sanksionet ekonomike: "Ne po shkatërrojmë statujat në përputhje me ligjin islamik dhe është thjesht një çështje fetare."

^ Research of state and stability of the rock niches of the Buddhas of Bamiyan in "Completed Research Results of Military University of Munich" Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine ^ "Computer Reconstruction and Modeling of the Great Buddha Statue in Bamiyan, Afghanistan" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 dhjetor 2013. Marrë më 9 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ UNESCO World Heritage Centre. "Mount Emei Scenic Area, including Leshan Giant Buddha Scenic Area". Whc.unesco.org. Marrë më 9 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ "Bamiyan Buddhas Once Glowed in Red, White and Blue". Sciencedaily.com. 25 shkurt 2011. Marrë më 9 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ Yamada, Meiji (2002). ^ "Bamiyan and Buddhist Afghanistan". Depts.washington.edu. Marrë më 9 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ "Xuan Zang and the Third Buddha". Laputanlogic.com. 9 mars 2007. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2013. Marrë më 9 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ "Buddhas of Bamiyan". Hazaristantimes.wordpress.com. Marrë më 9 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ TIM MCGIRK/Bamiyan (20 maj 2002). "What Lies Beneath". Time.com. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2013. Marrë më 9 tetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ "Bamiyan and Buddhism Afghanistan". Depts.washington.edu. Marrë më 9 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ "Remembering Bamiyan". Kashgar.com.au. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2013. Marrë më 9 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ Asian Art, chap. "History of attacks on the Buddhas" ^ "booklet web E.indd" (PDF). Marrë më 9 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ Laban Kaptein, Eindtijd en Antichrist, p. 127. Leiden 1997. ISBN 90-73782-89-9 ^ "Ancient Buddhas Will Not Be Rebuilt – UNESCO". Ipsnews.net. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2011. Marrë më 9 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ "Photogrammetric Reconstruction of the Great Buddha of Bamiyan" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 gusht 2015. Marrë më 1 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ Domingo, Plácido (dhjetor 2016). "End the International Destruction of Cultural Heritage". Vigilo. Din l-Art Ħelwa: National Trust of Malta (48): 30–31. ISSN 1026-132X. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ Shah, Amir (3 mars 2001). "Taliban destroy ancient Buddhist relics – International pleas ignored by Afghanistan's Islamic fundamentalist leaders". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ "Photos document destruction of Afghan Buddhas". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2007. Marrë më 2007-03-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ "Destruction and Rebuilding of the Bamyan Buddhas". Slate Magazine. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ^ Bergen, Peter. ^ Markos Moulitsas Zúniga (2010). American Taliban: How War, Sex, Sin, and Power Bind Jihadists and the Radical Right. Polipoint Press. ISBN 1-936227-02-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Photographies by:
James Gordon - CC BY 4.0
Statistics: Position (field_position)
106
Statistics: Rank (field_order)
360013

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
351798426Click/tap this sequence: 1198

Google street view

Where can you sleep near Budat e Bamijanit ?

Booking.com
454.000 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 12 visits today.