Minarja e Jam është një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s në Afganistanin perëndimor. Ndodhet në një rajon të largët dhe pothuajse të paarritshëm të distriktit Shahrak, Provinca Ghor, pranë lumit Hari. Minarja 65 metra (213 ft) ose 62 metra (203 ft) është ndërtuar rreth vitit 1190 tërësisht me tulla të pjekura dhe është e famshme për dekorimin e saj të ndërlikuar me tulla, llaç dhe pllaka me xham, i cili përbëhet nga breza të alternuar të kaligrafisë kufitare dhe naskhi. , modele gjeometrike dhe vargje nga Kur'ani. Që nga viti 2002, minarja ka mbetur në listën e Trashëgimisë Botërore në Rrezik, nën kërcënim serioz nga erozioni dhe nuk është ruajtur në mënyrë aktive. Në vitin 2014, BBC raportoi se kulla ishte në rrezik të afërt të shembjes.

Në vitin 2020, Minarja e Jam u rendit në mesin e vendeve të trashëgimisë kulturore të botës islame nga Organizata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës Botërore Islame (ICESCO). Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme të Afganistanit ...Lexo akoma

Minarja e Jam është një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s në Afganistanin perëndimor. Ndodhet në një rajon të largët dhe pothuajse të paarritshëm të distriktit Shahrak, Provinca Ghor, pranë lumit Hari. Minarja 65 metra (213 ft) ose 62 metra (203 ft) është ndërtuar rreth vitit 1190 tërësisht me tulla të pjekura dhe është e famshme për dekorimin e saj të ndërlikuar me tulla, llaç dhe pllaka me xham, i cili përbëhet nga breza të alternuar të kaligrafisë kufitare dhe naskhi. , modele gjeometrike dhe vargje nga Kur'ani. Që nga viti 2002, minarja ka mbetur në listën e Trashëgimisë Botërore në Rrezik, nën kërcënim serioz nga erozioni dhe nuk është ruajtur në mënyrë aktive. Në vitin 2014, BBC raportoi se kulla ishte në rrezik të afërt të shembjes.

Në vitin 2020, Minarja e Jam u rendit në mesin e vendeve të trashëgimisë kulturore të botës islame nga Organizata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës Botërore Islame (ICESCO). Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme të Afganistanit (MPJ), Minarja e Jam është vendi i parë i trashëgimisë kulturore të Afganistanit që është renditur nga ICESCO.

Photographies by:
david adamec - Public domain
david adamec - Public domain
Statistics: Position
473
Statistics: Rank
178365

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
817469235Click/tap this sequence: 1425

Google street view

Where can you sleep near Minaret of Jam ?

Booking.com
483.116 visits in total, 9.176 Points of interest, 404 Destinations, 38 visits today.