Libération de Saint-Malo

( Battle of Saint-Malo )

Beteja e Saint-Malo u zhvillua midis forcave aleate dhe gjermane për të kontrolluar qytetin bregdetar francez të Saint-Malo gjatë Luftës së Dytë Botërore. Beteja ishte pjesë e shpërthimit të aleatëve në të gjithë Francën dhe u zhvillua midis 4 gushtit dhe 2 shtatorit 1944. Njësitë e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, me mbështetjen e forcave të lira franceze dhe britanike, sulmuan me sukses qytetin dhe mundën mbrojtësit e tij gjermanë. Garnizoni gjerman në një ishull aty pranë vazhdoi të rezistonte deri më 2 shtator.

Saint-Malo ishte një nga qytetet franceze të përcaktuara si kështjellë sipas programit gjerman të Murit të Atlantikut dhe mbrojtja e tij e paraluftës u zgjerua në mënyrë të konsiderueshme përpara zbarkimit të aleatëve në Normandi gjatë qershorit 1944. Si pjesë e planeve të tyre pushtuese , Aleatët synonin të pushtonin qytetin në mënyrë që porti i tij të mund të përdorej për furnizime tokësore. Ndërsa pati disa debate mbi domosdoshmërinë e kësaj në gusht, ...Lexo akoma

Beteja e Saint-Malo u zhvillua midis forcave aleate dhe gjermane për të kontrolluar qytetin bregdetar francez të Saint-Malo gjatë Luftës së Dytë Botërore. Beteja ishte pjesë e shpërthimit të aleatëve në të gjithë Francën dhe u zhvillua midis 4 gushtit dhe 2 shtatorit 1944. Njësitë e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, me mbështetjen e forcave të lira franceze dhe britanike, sulmuan me sukses qytetin dhe mundën mbrojtësit e tij gjermanë. Garnizoni gjerman në një ishull aty pranë vazhdoi të rezistonte deri më 2 shtator.

Saint-Malo ishte një nga qytetet franceze të përcaktuara si kështjellë sipas programit gjerman të Murit të Atlantikut dhe mbrojtja e tij e paraluftës u zgjerua në mënyrë të konsiderueshme përpara zbarkimit të aleatëve në Normandi gjatë qershorit 1944. Si pjesë e planeve të tyre pushtuese , Aleatët synonin të pushtonin qytetin në mënyrë që porti i tij të mund të përdorej për furnizime tokësore. Ndërsa pati disa debate mbi domosdoshmërinë e kësaj në gusht, pasi forcat aleate shpërthyen nga Normandia dhe hynë në Brittany, u vendos që të kapej në vend që të frenohej Saint-Malo për të siguruar portin e tij dhe për të eliminuar garnizonin gjerman.

Pasi përpjekjet fillestare për të kapur lokalitetin dështuan, ushtria amerikane filloi një operacion rrethimi. Njësitë e këmbësorisë sulmuan dhe mposhtën një numër të madh pozicionesh të fortifikuara gjermane me mbështetjen e artilerisë dhe avionëve. Një fortifikim në skajin e Saint-Malo ishte pozicioni i fundit gjerman në kontinent për t'u mbajtur dhe u dorëzua më 17 gusht. Pas bombardimeve të shumta ajrore dhe detare, garnizoni në ishullin e afërt të Cézembre u dorëzua më 2 shtator. Prishjet gjermane e bënë jopraktike përdorimin e Saint-Malo si port. Qyteti gjithashtu u dëmtua rëndë gjatë betejës dhe u rindërtua pas luftës.

Photographies by:
chisloup - CC BY 3.0
Statistics: Position (field_position)
1645
Statistics: Rank (field_order)
58197

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
583276194Click/tap this sequence: 1231

Google street view

Where can you sleep near Battle of Saint-Malo ?

Booking.com
453.380 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 293 visits today.