Brocéliande

Broceliande, i njohur më parë si Brécheliant dhe Brécilien, është një pyll legjendar i magjepsur që kishte një reputacion në imagjinatën mesjetare evropiane si një vend e magjisë dhe misterit. Brocéliande është paraqitur në disa tekste mesjetare, kryesisht të lidhura me legjendën Arthuriane dhe personazhet e Merlin, Morgan le Fay, Zonja e Liqenit dhe disa nga Kalorësit e Tryezës së Rrumbullakët. Ai u shfaq për herë të parë në letërsi në kronikën Roman de Rou nga Wace në 1160 dhe sot më së shpeshti identifikohet si pylli Paimpont në Brittany, Francë.

Broceliande është një vend legjendash për shkak të vendndodhjes së tij të pasigurt, motit të pazakontë dhe lidhjeve të tij me mitologjinë Arthuriane, veçanërisht varri i figurës legjendare të Merlinit. Sipas këtyre rrëfimeve, pylli strehoi luginën magjike të Morganit të pa kthim, shatërvanin e zanave të Barentonit dhe vendin e daljes në pension, burgosjes ose vdekjes së Merlinit.

Photographies by:
Statistics: Position
1706
Statistics: Rank
72491

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
287349615Click/tap this sequence: 2584

Google street view

Where can you sleep near Brocéliande ?

Booking.com
480.376 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 233 visits today.