Vall de Núria

La Vall de Núria (shqiptimi katalan: [lə ˈβaʎ də ˈnuɾiə], "Lugina e Núria") është një luginë me hapje jugore që zbret nga maja e Pirenejve brenda komunës së Queralbs, provinca e Girona, komuniteti. të Katalonjës, Spanjë.

Kati i luginës shtrihet rreth 2,000 metra (6,600 ft) mbi nivelin e detit dhe është i aksesueshëm nga jugu nëpërmjet një hekurudhe me raft (Hekurudha Vall de Núria Rack) ose në këmbë, dhe nga Franca në në veri nga shtigjet e këmbësorëve. Nuk ka rrugë për të hyrë në luginë. Vendi është historikisht i shquar për hartimin e Statutit të parë Katalanas të Autonomisë në vitin 1931, në Shenjtëroren e Virgjëreshës së Núria.

Photographies by:
upyernoz - CC BY 2.0
Statistics: Position (field_position)
953
Statistics: Rank (field_order)
100058

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
281796534Click/tap this sequence: 3414

Google street view

453.619 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 168 visits today.