Gran Teatro La Fenice

( La Fenice )

Teatro La Fenice (shqiptohet [la feˈniːtʃe ], "Phoenix") është një teatër opere në Venecia, Itali. Është një nga "pikturat më të famshme dhe më të njohura në historinë e teatrit italian" dhe në historinë e operës në tërësi. Veçanërisht në shekullin e 19-të, La Fenice u bë vendi i shumë premierave të famshme operistike në të cilat u interpretuan veprat e disa prej katër kompozitorëve kryesorë të epokës bel-kanto - Rossini, Bellini, Donizetti, Verdi.

Emri i saj pasqyron rolin e saj në lejimin e një kompanie opere të "ngrihet nga hiri" pavarësisht se humbi përdorimin e tre teatrove në zjarr, i pari në 1774 pasi shtëpia kryesore e qytetit u shkatërrua dhe u rindërtua, por nuk u hap. deri në 1792; Zjarri i dytë erdhi në 1836, por rindërtimi përfundoi brenda një viti. Megjithatë, zjarri i tretë ishte pasojë e zjarrvënies. Ajo shkatërroi...Lexo akoma

Teatro La Fenice (shqiptohet [la feˈniːtʃe ], "Phoenix") është një teatër opere në Venecia, Itali. Është një nga "pikturat më të famshme dhe më të njohura në historinë e teatrit italian" dhe në historinë e operës në tërësi. Veçanërisht në shekullin e 19-të, La Fenice u bë vendi i shumë premierave të famshme operistike në të cilat u interpretuan veprat e disa prej katër kompozitorëve kryesorë të epokës bel-kanto - Rossini, Bellini, Donizetti, Verdi.

Emri i saj pasqyron rolin e saj në lejimin e një kompanie opere të "ngrihet nga hiri" pavarësisht se humbi përdorimin e tre teatrove në zjarr, i pari në 1774 pasi shtëpia kryesore e qytetit u shkatërrua dhe u rindërtua, por nuk u hap. deri në 1792; Zjarri i dytë erdhi në 1836, por rindërtimi përfundoi brenda një viti. Megjithatë, zjarri i tretë ishte pasojë e zjarrvënies. Ajo shkatërroi shtëpinë në vitin 1996 duke lënë vetëm muret e jashtme, por ajo u rindërtua dhe u rihap në nëntor 2004. Për të festuar këtë ngjarje filloi tradita e Koncertit të Vitit të Ri të Venecias.

Photographies by:
Youflavio - CC BY-SA 4.0
Statistics: Position (field_position)
2666
Statistics: Rank (field_order)
50029

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
239461875Click/tap this sequence: 4531

Google street view

Where can you sleep near La Fenice ?

Booking.com
455.405 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 34 visits today.