Gorkhi-Terelj National Park

Parku Kombëtar Gorkhi-Terelj (mongolisht: Горхи-Тэрэлж [ɡɔrxi tɛrɛɮʃ], creek-rhododendron) është një nga parqet kombëtare të Mongolisë. Zona turistike Terelj ka një numër "kampesh turistike" (mongolisht: жуулчны бааз, juulchny baaz). Ajo është e lidhur me Ulaanbaatar me një rrugë të asfaltuar (rruga kryesore në Lindje #A0501 drejtim Baganuur-Öndörkhaan, 37 km nga qendra e qytetit Ulaanbaatar, kthesa majtas te dega #A24, 5 km më vonë rruga kalon lumin Tuul dhe fillon territori i parkut kombëtar ). Rruga vjen në kalimin Gorkhiin Davaa (mongolisht: Горхийн даваа). Shumica e kampeve turistike dhe atraksioneve turistike janë para këtij kalimi. Rruga më pas përfundon në vendbanimin Terelj, i cili përmban dyqane dhe restorante të vogla. Vendbanimi Terelj ndodhet në luginën e lumit Terelj (...Lexo akoma

Parku Kombëtar Gorkhi-Terelj (mongolisht: Горхи-Тэрэлж [ɡɔrxi tɛrɛɮʃ], creek-rhododendron) është një nga parqet kombëtare të Mongolisë. Zona turistike Terelj ka një numër "kampesh turistike" (mongolisht: жуулчны бааз, juulchny baaz). Ajo është e lidhur me Ulaanbaatar me një rrugë të asfaltuar (rruga kryesore në Lindje #A0501 drejtim Baganuur-Öndörkhaan, 37 km nga qendra e qytetit Ulaanbaatar, kthesa majtas te dega #A24, 5 km më vonë rruga kalon lumin Tuul dhe fillon territori i parkut kombëtar ). Rruga vjen në kalimin Gorkhiin Davaa (mongolisht: Горхийн даваа). Shumica e kampeve turistike dhe atraksioneve turistike janë para këtij kalimi. Rruga më pas përfundon në vendbanimin Terelj, i cili përmban dyqane dhe restorante të vogla. Vendbanimi Terelj ndodhet në luginën e lumit Terelj (Terelj Gol), afërsisht 66 km nga qendra e qytetit Ulaanbaatar. Zona turistike e parkut kombëtar është zyrtarisht në Nalaikh düüreg (rrethi) pjesë e komunës Ulaanbaatar, pjesa tjetër e zonës së mbrojtur që fillon në veri të lumit Terelj, ndodhet në provincën Töv të Mongolisë (Töv aimag) .

Një pjesë e vogël jugore e parkut është zhvilluar për turistët, me restorante, dyqane suveniresh, kuaj dhe deve me qira, dhe kampe turistike gjermane, shumë prej tyre të drejtuara nga korporata Juulchin, ish-kompania shtetërore e turizmit. Megjithatë, pjesa më e madhe e parkut është e pazhvilluar dhe e vështirë për t'u aksesuar. Tërheqjet përfshijnë liqenin Khagiin Khar, një liqen akullnajor 20 m i thellë, 80 km në rrjedhën e sipërme nga kampet turistike dhe burimet e ujit të nxehtë Yestii, burime të nxehta natyrore 18 km më tej në rrjedhën e sipërme. Parku ka gjithashtu një manastir budist që është i hapur për vizitorët. Kafshët e egra të parkut përfshijnë arinj kafe dhe mbi 250 lloje zogjsh. Lumi Tuul rrjedh nëpër park.

Parku ka shumë formacione shkëmbore për alpinistët në shkëmb dhe përfshin dy formacione të famshme të emërtuara për gjërat që ngjajnë: Shkëmbi i Breshkës (Mongolian: Melkhii Khad) dhe Plaku që lexon një libër (Duke u lutur Lama Rock).

Shumë perëndimorë u njohën me Parkun Kombëtar Gorkhi-Terelj kur programi televiziv i realitetit CBS Gara e mahnitshme vizitoi parkun në episodin e dytë të sezonit të tij të dhjetë.

Photographies by:
ArkadiyRomashin - CC BY-SA 3.0
Statistics: Position
1125
Statistics: Rank
101079

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
354179682Click/tap this sequence: 1831

Google street view

Where can you sleep near Gorkhi-Terelj National Park ?

Booking.com
480.649 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 166 visits today.