Equestrian statue of Genghis Khan

Statuja e kuajve të Genghis Khan, pjesë e Kompleksit të Statujave Genghis Khan, është një statujë prej 40 metrash (130 ft) e gjatë, çelik inox e Genghis Khan mbi kalë dhe statuja më e lartë e kuajve në botë. Ndodhet në bregun e lumit Tuul në Tsonjin Boldog, 54 km (33,55 mi) në lindje të kryeqytetit mongol, Ulaanbaatar, ku, sipas legjendës, ai gjeti një kamxhik të artë. Statuja është e drejtuar simbolikisht nga lindja drejt vendlindjes së tij. Është në majë të Kompleksit të Statujave Genghis Khan, një qendër vizitorësh, vetë 10 metra (33 ft) e lartë, me 36 kolona që përfaqësojnë 36 khan nga Genghis në Ligdan Khan. Ai u projektua nga skulptori D. Erdenebileg dhe arkitekti J. Enkhjargal dhe u ngrit në vitin 2008.

Vizitorët ecin drejt kokës së kalit përmes gjoksit dhe qafës, ku kanë një pamje panoramike. Zona kryesore e statujës do të rrethohet nga 200 ger (yurt), të dizajnuara dhe të rregulluara si modeli i markave të kuajve që përdoreshin nga fiset mongole të s...Lexo akoma

Statuja e kuajve të Genghis Khan, pjesë e Kompleksit të Statujave Genghis Khan, është një statujë prej 40 metrash (130 ft) e gjatë, çelik inox e Genghis Khan mbi kalë dhe statuja më e lartë e kuajve në botë. Ndodhet në bregun e lumit Tuul në Tsonjin Boldog, 54 km (33,55 mi) në lindje të kryeqytetit mongol, Ulaanbaatar, ku, sipas legjendës, ai gjeti një kamxhik të artë. Statuja është e drejtuar simbolikisht nga lindja drejt vendlindjes së tij. Është në majë të Kompleksit të Statujave Genghis Khan, një qendër vizitorësh, vetë 10 metra (33 ft) e lartë, me 36 kolona që përfaqësojnë 36 khan nga Genghis në Ligdan Khan. Ai u projektua nga skulptori D. Erdenebileg dhe arkitekti J. Enkhjargal dhe u ngrit në vitin 2008.

Vizitorët ecin drejt kokës së kalit përmes gjoksit dhe qafës, ku kanë një pamje panoramike. Zona kryesore e statujës do të rrethohet nga 200 ger (yurt), të dizajnuara dhe të rregulluara si modeli i markave të kuajve që përdoreshin nga fiset mongole të shekullit të 13-të. Kostoja e kompleksit raportohet të jetë 4.1 milionë dollarë amerikanë, e ndërtuar nga The Genco Tour Bureau, një kompani mongole.

Muzeu i bashkangjitur ka ekspozita në lidhje me epokën e bronzit dhe kulturat arkeologjike Xiongnu në Mongoli, të cilat tregojnë vegla të përditshme, kopsa rripi, thika, kafshë të shenjta, etj. dhe një ekspozitë e dytë mbi periudhën e Khanit të Madh në shekujt 13 dhe 14, e cila ka vegla të lashta, tema argjendarie dhe disa kryqe e rruzare nestoriane. Ngjitur me muzeun është një qendër turistike dhe rekreative, e cila mbulon 212 hektarë (520 hektarë).


Photographies by:
Statistics: Position
892
Statistics: Rank
119596

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
137485692Click/tap this sequence: 8575

Google street view

Where can you sleep near Equestrian statue of Genghis Khan ?

Booking.com
480.139 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 83 visits today.