Naadam

Nadam (mongolisht: Наадам, mongolisht klasik: NaɣadumNaɣadum, [ˈnaːdəm], fjalë për fjalë "lojëra") është një festival tradicional që festohet në Mongoli, Mongolinë e Brendshme dhe Republikën Tuva. Festivali është i njohur gjithashtu në vend si "Erin Gurvan Naadam" (Country гурван нааадам), "tre lojërat e burra". Lojërat përfshijnë mundje mongole, gara me kuaj dhe gjuajtje me hark dhe mbahen në të gjithë vendin gjatë mesit të verës. Gratë kanë filluar të marrin pjesë në gjuajtje me hark dhe vajzat në lojëra me kuaj, por jo në mundjen mongole.

Në vitin 2010, Naadam u regjistrua në Listën Përfaqësuese të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale të Njerëzimit të UNESCO-s.

Photographies by:
Statistics: Position
2936
Statistics: Rank
39819

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
158734629Click/tap this sequence: 3155

Google street view

Where can you sleep near Naadam ?

Booking.com
479.945 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 157 visits today.