Casa Batlló (shqiptimi katalan: [ˈkazə βəˈʎːo]) është një ndërtesë në qendër të Barcelonës. Është projektuar nga Antoni Gaudi, dhe konsiderohet si një nga kryeveprat e tij. Një rimodelim i një shtëpie të ndërtuar më parë, ajo u ridizajnua në vitin 1904 nga Gaudi dhe është rinovuar disa herë pas kësaj. Asistentët e Gaudi-t, Domènec Sugrañes i Gras, Josep Canaleta dhe Joan Rubió gjithashtu kontribuan në projektin e rinovimit.

Emri lokal i ndërtesës është Casa dels ossos (Shtëpia e Kockave), pasi ka një cilësi organike të brendshme, skeletore. Ndodhet në Passeig de Gràcia në rrethin Eixample dhe është pjesë e një rreshti shtëpish të njohura si Illa de la Discòrdia (ose Mansana de la Discòrdia, "Blloku i Mosmarrëveshjes"), i cili përbëhet nga katër ndërtesa nga arkitektë të shquar Modernista të Barcelonës.

Ashtu si çdo gjë që Gaudi...Lexo akoma

Casa Batlló (shqiptimi katalan: [ˈkazə βəˈʎːo]) është një ndërtesë në qendër të Barcelonës. Është projektuar nga Antoni Gaudi, dhe konsiderohet si një nga kryeveprat e tij. Një rimodelim i një shtëpie të ndërtuar më parë, ajo u ridizajnua në vitin 1904 nga Gaudi dhe është rinovuar disa herë pas kësaj. Asistentët e Gaudi-t, Domènec Sugrañes i Gras, Josep Canaleta dhe Joan Rubió gjithashtu kontribuan në projektin e rinovimit.

Emri lokal i ndërtesës është Casa dels ossos (Shtëpia e Kockave), pasi ka një cilësi organike të brendshme, skeletore. Ndodhet në Passeig de Gràcia në rrethin Eixample dhe është pjesë e një rreshti shtëpish të njohura si Illa de la Discòrdia (ose Mansana de la Discòrdia, "Blloku i Mosmarrëveshjes"), i cili përbëhet nga katër ndërtesa nga arkitektë të shquar Modernista të Barcelonës.

Ashtu si çdo gjë që Gaudi ka projektuar, Casa Batlló është e identifikueshme vetëm si Modernisme ose Art Nouveau në kuptimin më të gjerë. Kati përdhes, në veçanti, ka gjurmë të pazakonta, dritare ovale të çrregullta dhe punime guri të skalitur të rrjedhshëm. Ka pak vija të drejta dhe pjesa më e madhe e fasadës është zbukuruar me një mozaik shumëngjyrësh të bërë nga pllaka qeramike të thyera (trencadís). Çatia është e harkuar dhe është krahasuar me pjesën e pasme të një dragoi ose dinosauri. Një teori e zakonshme në lidhje me ndërtesën është se tipari i rrumbullakosur në të majtë të qendrës, që përfundon në krye në një frëngji dhe kryq, përfaqëson shtizën e Shën Gjergjit (shenjt mbrojtës i Katalonjës, shtëpia e Gaudit), e cila është zhytur në pjesën e pasme. e dragoit.

Në vitin 2005, Casa Batlló u bë një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s midis veprave të tjera të Antoni Gaudí dhe vizitohet nga njerëz nga e gjithë bota.

Photographies by:
Bernard Gagnon - CC BY-SA 3.0
Statistics: Position
432
Statistics: Rank
192464

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
795243861Click/tap this sequence: 3187

Google street view

Where can you sleep near Casa Batlló ?

Booking.com
483.944 visits in total, 9.177 Points of interest, 404 Destinations, 141 visits today.