Gran Teatro La Fenice

( Ла Фениче )


Театар Ла Фениче, често само Ла Фениче (италијански: Gran Teatro La Fenice) е оперска куќа во Венеција, една од најпознатите во историјата на операта. Нејзиното име значи феникс, што е поврзано со честите пожари и реновирањето низ кое минувала. Овој театар има седишта за околу 1.000 гледачи.

Во текот на 19-тиот век во Ла Фениче биле премиерно изведени познатите бел канто опери, дела од Росини, Белини, Доницети и Верди.

Photographies by:
Youflavio - CC BY-SA 4.0
Statistics: Position (field_position)
2666
Statistics: Rank (field_order)
50029

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
964753821Click/tap this sequence: 2815

Google street view

Where can you sleep near Ла Фениче ?

Booking.com
455.618 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 249 visits today.