Catalunya en Miniatura

( Каталонија во минијатура )

Catalunya en Miniatura (Каталонски изговор: [ kətəˈluɲə əm mini.əˈtuɾə], на англиски „Каталонија во минијатура“) е минијатурен парк отворен во 1983 година во Торелес де Лобрегат, 17 км од Барселона. Паркот е со површина од 60.000 квадратни метри, од кои 35.000 се посветени на макетите, тој е еден од најголемите минијатурни паркови во светот и најголемата од 14-те изложби на минијатурни згради присутни во Европа. На него се прикажани 147 модели на палати, цркви, мостови и други градби од Каталонија и Мајорка и ги вклучува сите главни дела на познатиот архитект Антони Гауди.

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
892175463Click/tap this sequence: 4394

Google street view

Where can you sleep near Каталонија во минијатура ?

Booking.com
481.839 visits in total, 9.174 Points of interest, 404 Destinations, 194 visits today.