Камп ноу (Camp Nou) (каталонски изговор: [ˈkam ˈnɔw], ново поле), честопати грешно нарекуван и како Ноу камп е фудбалски стадион во Барселона, Каталонија, Шпанија. Стадионот, сместен во западниот дел од градот, е домот на ФК Барселона уште од неговата изградба во 1957. На него се одиграле повеќе меѓународни мечеви на сениорско ниво и финалиња на Лигата на шампионите, од кои последното беше во 1999. Има сместивост од 99.354 седишта, правејќи го најголемиот стадион во Европа и дванаесеттиот по големина во светот. Неговото официјално име било Estadi del FC Barcelona (Стадион на ФК Барселона) сè до 2000 година кога членството на клубот одлучило да го смени официјалното име во популарниот прекар, Camp Nou. Го држи статусот на UEFA стадион со пет ѕвездички кој беше заменет со нов систем на класификација.

Photographies by:
Oh-Barcelona.com from Barcelona, Spain - CC BY 2.0
Statistics: Position
2216
Statistics: Rank
55674

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
158924637Click/tap this sequence: 6858

Google street view

Where can you sleep near Камп ноу ?

Booking.com
483.228 visits in total, 9.176 Points of interest, 404 Destinations, 153 visits today.