Carragh-cuimhne Uallas

( Wallace Monument )
Monumenti Kombëtar Wallace (i njohur përgjithësisht si Monumenti Wallace) është një kullë 67 metra mbi shpatullën e Abbey Craig, një majë kodre me pamje nga Stirling në Skoci. Ai përkujton Sir William Wallace, një hero skocez të shekujve 13 dhe 14.

Kulla është e hapur për publikun për një tarifë pranimi. Vizitorët afrohen në këmbë nga baza e shkrepit mbi të cilin ndodhet. Në hyrje ka 246 hapa në platformën përfundimtare të vëzhgimit, me tre dhoma ekspozimi brenda trupit të kullës. Kulla nuk është e aksesueshme për vizitorët me aftësi të kufizuara.

Photographies by:
Finlay McWalter - CC BY-SA 3.0
Statistics: Position (field_position)
1039
Statistics: Rank (field_order)
92911

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
952817463Click/tap this sequence: 4251

Google street view

Where can you sleep near Wallace Monument ?

Booking.com
456.078 visits in total, 9.078 Points of interest, 403 Destinations, 22 visits today.