Stuðlagil

Stuðlagil (shqiptimi islandez: u200b[ˈstʏðlaˌcɪːl̥ ]; transliteruar gjithashtu si Studlagil) është një luginë në Jökuldalur [ˈjœːkʏlˌtaːlʏr̥] në komunën e Múlaþing, në Rajonin Lindor të Islandës. Është i njohur për formacionet e tij shkëmbore kolone të bazaltit dhe ujin blu-jeshile që përshkon atë. U bë një ndjesi e papritur turistike pasi u shfaq në një broshurë të linjës ajrore WOW në vitin 2017. Formacioni shkëmbor është 30 metra i lartë.

Lumi Jökla përshkon luginën. Niveli i ujit u ul me 7 deri në 8 metra për shkak të Hidrocentralit Kárahnjúkar, i cili u hap në vitin 2009.

Photographies by:
Zones
Statistics: Position (field_position)
1521
Statistics: Rank (field_order)
79643

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
421365789Click/tap this sequence: 4366

Google street view

456.715 visits in total, 9.078 Points of interest, 403 Destinations, 18 visits today.