Mývatn (shqiptimi islandez: u200b [ˈmiːˌvahtn̥]) është një liqen i cekët i vendosur në një zonë vullkanizmi aktiv në veri të Islandës, jo shumë larg vullkanit Krafla. Ka një aktivitet të lartë biologjik. Liqeni dhe ligatinat përreth ofrojnë një habitat për një numër shpendësh ujorë, veçanërisht rosat. Liqeni u krijua nga një shpërthim i madh llave bazaltike 2300 vjet më parë, dhe peizazhi përreth dominohet nga forma të tokës vullkanike, duke përfshirë shtyllat e llavës dhe vrimat pa rrënjë (pseudokraterët). Lumi i rrjedhshëm Laxá [ˈlaksˌauː] është i njohur për peshkimin e pasur të troftës kafe dhe salmonit të Atlantikut.

Emri i li...Lexo akoma

Mývatn (shqiptimi islandez: u200b [ˈmiːˌvahtn̥]) është një liqen i cekët i vendosur në një zonë vullkanizmi aktiv në veri të Islandës, jo shumë larg vullkanit Krafla. Ka një aktivitet të lartë biologjik. Liqeni dhe ligatinat përreth ofrojnë një habitat për një numër shpendësh ujorë, veçanërisht rosat. Liqeni u krijua nga një shpërthim i madh llave bazaltike 2300 vjet më parë, dhe peizazhi përreth dominohet nga forma të tokës vullkanike, duke përfshirë shtyllat e llavës dhe vrimat pa rrënjë (pseudokraterët). Lumi i rrjedhshëm Laxá [ˈlaksˌauː] është i njohur për peshkimin e pasur të troftës kafe dhe salmonit të Atlantikut.

Emri i liqenit (islandisht ("midge") dhe vatn ("liqeni"); "liqeni i mishkave") vjen nga numri i madh i mishkave të pranishme në verë .

Emri Mývatn përdoret nganjëherë jo vetëm për liqenin, por për të gjithë të banuarit përreth zonë. Lumi Laxá, liqeni Mývatn dhe ligatinat përreth mbrohen si një rezervë natyrore (the MývatnLaxá Zonë e Ruajtjes Natyrore, e cila zë 4,400 km2 (440,000 ha) ).

Që nga viti 2000, një maratonë rreth liqenit zhvillohet në verë.

Photographies by:
Pietro - CC BY-SA 3.0
Zones
Statistics: Position (field_position)
1782
Statistics: Rank (field_order)
49008

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
253148769Click/tap this sequence: 3387

Google street view

455.040 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 35 visits today.