Kështjella Soroca (rumanisht: Cetatea Soroca) është një kështjellë historike në Republikën e Moldavisë, në qytetin e sotëm Soroca.

Qyteti e ka origjinën në postën tregtare mesjetare gjenoveze të Olchionia, ose Alchona. Ajo është e njohur për fortesën e saj të ruajtur mirë, e themeluar nga Princi moldav Stefan i Madh (rumanisht: Ştefan cel Mare) në vitin 130

Kështjella origjinale prej druri , e cila mbronte një kalatë mbi Dniester (moldave/rumune: Nistru), ishte një hallkë e rëndësishme në zinxhirin e fortifikimeve që përbëhej nga katër kalatë (p.sh. Akkerman dhe Khotin) në Dniester, dy kala në Danubi dhe tre kalatë në kufirin verior të Moldavisë mesjetare. Midis 1543 dhe 1546 nën sundimin e Petru Rareş, kalaja u rindërtua në gur si një rreth i përsosur me pesë bastione të vendosura në distanca të barabarta.

Gjatë Luftës së Madhe Turke, forcat e Gjon Sobieskit mbrojtën me sukses kështjellën kundër osmanëve. I...Lexo akoma

Kështjella Soroca (rumanisht: Cetatea Soroca) është një kështjellë historike në Republikën e Moldavisë, në qytetin e sotëm Soroca.

Qyteti e ka origjinën në postën tregtare mesjetare gjenoveze të Olchionia, ose Alchona. Ajo është e njohur për fortesën e saj të ruajtur mirë, e themeluar nga Princi moldav Stefan i Madh (rumanisht: Ştefan cel Mare) në vitin 130

Kështjella origjinale prej druri , e cila mbronte një kalatë mbi Dniester (moldave/rumune: Nistru), ishte një hallkë e rëndësishme në zinxhirin e fortifikimeve që përbëhej nga katër kalatë (p.sh. Akkerman dhe Khotin) në Dniester, dy kala në Danubi dhe tre kalatë në kufirin verior të Moldavisë mesjetare. Midis 1543 dhe 1546 nën sundimin e Petru Rareş, kalaja u rindërtua në gur si një rreth i përsosur me pesë bastione të vendosura në distanca të barabarta.

Gjatë Luftës së Madhe Turke, forcat e Gjon Sobieskit mbrojtën me sukses kështjellën kundër osmanëve. Ishte e një rëndësie jetike ushtarake gjatë Fushatës Pruth të Pjetrit të Madh në 1711. Kalaja u plaçkit nga rusët në Luftën Ruso-Turke (1735–1739). Kalaja Soroca është një atraksion i rëndësishëm në Soroca, pasi ka ruajtur kulturat dhe ka ruajtur Soroca e vjetër në ditët e sotme.

Photographies by:
Photobank MD from Chisinau, Moldova - CC0
Statistics: Position (field_position)
1836
Statistics: Rank (field_order)
60239

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
268195347Click/tap this sequence: 3539

Google street view

Where can you sleep near Soroca Fort ?

Booking.com
457.051 visits in total, 9.078 Points of interest, 403 Destinations, 5 visits today.