Kisha Arbore (rumanisht: Biserica Arbore) është një kishë manastiri ortodokse rumune në Komunën Arbore, Qarku Suceava, Rumani. E ndërtuar në vitin 1502 nga Luca Arbore, dhe kushtuar Prerjes së Kokës së Shën Gjon Pagëzorit, ajo është një nga tetë ndërtesat që përbëjnë kishat e Moldavisë, në listën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Është renditur gjithashtu si një monument historik nga Ministria e Kulturës dhe Çështjeve Fetare të vendit.

Photographies by:
Cezar Suceveanu. Original uploader was Cezarika1 at ro.wikipedia - CC BY 2.5
Zones
Statistics: Position
6205
Statistics: Rank
12252

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
864593721Click/tap this sequence: 6819

Google street view

Where can you sleep near Arbore Church ?

Booking.com
483.864 visits in total, 9.176 Points of interest, 404 Destinations, 52 visits today.