قم

( Qom )

Kom (e shkruar gjithashtu si "Ghom", "Ghum" ose "Qum") (Persisht: قم [ɢom] (dëgjo)) është metropoli i shtatë më i madh dhe gjithashtu qyteti i shtatë më i madh në Iran. Qom është kryeqyteti i provincës Qom. Ndodhet 140 km (87 mi) në jug të Teheranit. Në regjistrimin e vitit 2016, popullsia e tij ishte 1,201,158. Ndodhet në brigjet e lumit Qom.

Komi konsiderohet i shenjtë në Islamin Shi'it, pasi është vendi i faltores së Fatimah bint Musa, motrës së Imam Ali ibn Musa Rida (persisht: Imam Reza; 789–816). Qyteti është qendra më e madhe për bursat shiite në botë dhe është një destinacion i rëndësishëm pelegrinazhi, me rreth njëzet milionë pelegrinë që vizitojnë qytetin çdo vit, shumica janë...Lexo akoma

Kom (e shkruar gjithashtu si "Ghom", "Ghum" ose "Qum") (Persisht: قم < small>[ɢom] (dëgjo)) është metropoli i shtatë më i madh dhe gjithashtu qyteti i shtatë më i madh në Iran. Qom është kryeqyteti i provincës Qom. Ndodhet 140 km (87 mi) në jug të Teheranit. Në regjistrimin e vitit 2016, popullsia e tij ishte 1,201,158. Ndodhet në brigjet e lumit Qom.

Komi konsiderohet i shenjtë në Islamin Shi'it, pasi është vendi i faltores së Fatimah bint Musa, motrës së Imam Ali ibn Musa Rida (persisht: Imam Reza; 789–816). Qyteti është qendra më e madhe për bursat shiite në botë dhe është një destinacion i rëndësishëm pelegrinazhi, me rreth njëzet milionë pelegrinë që vizitojnë qytetin çdo vit, shumica janë iranianë, por edhe myslimanë të tjerë shiitë nga e gjithë bota. . Qom është gjithashtu i famshëm për një kafe të brishtë persiane të njohur si sohan (persisht: سوهان), konsiderohet si një suvenir i qytetit dhe shitet nga 2,000 deri në 2,500 dyqane "sohan".

Qom është zhvilluar në një qendër industriale të gjallë pjesërisht për shkak të afërsisë me Teheranin. Është një qendër rajonale për shpërndarjen e naftës dhe produkteve të naftës, dhe një tubacion gazi natyror nga Bandar Anzali dhe Teherani dhe një tubacion i naftës së papërpunuar nga Teherani që kalon nëpër Qom deri në rafinerinë Abadan në Gjirin Persik. Qom fitoi prosperitet shtesë kur nafta u zbulua në Sarajeh afër qytetit në vitin 1956 dhe një rafineri e madhe u ndërtua midis Qomit dhe Teheranit.

Photographies by:
Zones
Statistics: Position (field_position)
1449
Statistics: Rank (field_order)
74533

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
273468519Click/tap this sequence: 7654

Google street view

Where can you sleep near Qom ?

Booking.com
455.045 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 40 visits today.