دریاچه نمک

( Namak Lake )

Liqeni Namak (persisht: Liqeni i kripës, romanizuar: Daryâče-ye Namak, d.m.th., liqeni i kripës) është një liqen i kripur në Iran. Ndodhet afërsisht 100 km (62 mi) në lindje të qytetit të Qom dhe 60 km (37 mi) nga Kashani në një lartësi prej 790 metrash (2,590 ft) mbi nivelin e detit.

Liqeni është një mbetje e detit Paratethys, i cili filloi të thahej nga epoka e Pleistocenit, duke lënë liqenin Urmia dhe Detin Kaspik dhe trupa të tjerë ujorë. Liqeni ka një sipërfaqe prej rreth 1,800 km2 (690 mij katror), por pjesa më e madhe e kësaj është e thatë. Uji mbulon vetëm 1 km2 (0,4 mij katror). Liqeni arrin vetëm një thellësi midis 45 centimetra (17,72 in) deri në 1 metër (39,37 inç). Furnizimi më i rëndësishëm me ujë është lumi Qom.

Liqeni Namak (persisht: Liqeni i kripës, romanizuar: Daryâče-ye Namak, d.m.th., liqeni i kripës) është një liqen i kripur në Iran. Ndodhet afërsisht 100 km (62 mi) në lindje të qytetit të Qom dhe 60 km (37 mi) nga Kashani në një lartësi prej 790 metrash (2,590 ft) mbi nivelin e detit.

Liqeni është një mbetje e detit Paratethys, i cili filloi të thahej nga epoka e Pleistocenit, duke lënë liqenin Urmia dhe Detin Kaspik dhe trupa të tjerë ujorë. Liqeni ka një sipërfaqe prej rreth 1,800 km2 (690 mij katror), por pjesa më e madhe e kësaj është e thatë. Uji mbulon vetëm 1 km2 (0,4 mij katror). Liqeni arrin vetëm një thellësi midis 45 centimetra (17,72 in) deri në 1 metër (39,37 inç). Furnizimi më i rëndësishëm me ujë është lumi Qom.


Photographies by:
Mahdi Kalhor - CC BY 3.0
Zones
Statistics: Position
6729
Statistics: Rank
10210

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
127384965Click/tap this sequence: 4312

Google street view

Where can you sleep near Namak Lake ?

Booking.com
479.570 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 186 visits today.