port prinsesa

( Puerto Princesa )

Puerto Princesa , zyrtarisht Qyteti i Puerto Princesa (Cuyonon: Siyudad i'ang Puerto Princesa ; Tagalogisht: Lungsod ng Puerto Princesa ), është një qytet i klasit të 1-të shumë i urbanizuar në rajonin e Mimaropa (Rajoni IV-B) , Filipine. Sipas regjistrimit të vitit 2015, ai ka një popullsi prej 255,116 njerëz.

Isshtë një qytet i vendosur në provincën perëndimore të Palawan, dhe është qyteti më perëndimor në Filipine. Megjithëse selia e qeverisë dhe kryeqyteti për provincën, vetë qyteti është një nga 38 qytetet e pavarura brenda Filipineve që nuk kontrollohet nga provinca në të cilën ndodhet gjeografikisht dhe për këtë arsye është një zonë e pavarur e vendosur brenda Palawan.

Isshtë qyteti më pak i populluar në Filipine. Për sa i përket sipërfaqes së tokës, qyteti është i dyti më i madhi gjeografikisht pas Qytetit Davao me një sipërfaqe prej 2,381,02 kilometra katrorë (919,32 milje katrore). Puerto Princesa është v...Lexo akoma

Puerto Princesa , zyrtarisht Qyteti i Puerto Princesa (Cuyonon: Siyudad i'ang Puerto Princesa ; Tagalogisht: Lungsod ng Puerto Princesa ), është një qytet i klasit të 1-të shumë i urbanizuar në rajonin e Mimaropa (Rajoni IV-B) , Filipine. Sipas regjistrimit të vitit 2015, ai ka një popullsi prej 255,116 njerëz.

Isshtë një qytet i vendosur në provincën perëndimore të Palawan, dhe është qyteti më perëndimor në Filipine. Megjithëse selia e qeverisë dhe kryeqyteti për provincën, vetë qyteti është një nga 38 qytetet e pavarura brenda Filipineve që nuk kontrollohet nga provinca në të cilën ndodhet gjeografikisht dhe për këtë arsye është një zonë e pavarur e vendosur brenda Palawan.

Isshtë qyteti më pak i populluar në Filipine. Për sa i përket sipërfaqes së tokës, qyteti është i dyti më i madhi gjeografikisht pas Qytetit Davao me një sipërfaqe prej 2,381,02 kilometra katrorë (919,32 milje katrore). Puerto Princesa është vendndodhja e selisë së Komandës Perëndimore të Filipineve.

Sot, Puerto Princesa është një qytet turistik me shumë vendpushime plazhi dhe restorante ushqim deti. Hasshtë vlerësuar disa herë si qyteti më i pastër dhe më i gjelbër në Filipine.

Photographies by:
RioHondo - CC BY-SA 3.0
Statistics: Position (field_position)
1556
Statistics: Rank (field_order)
53092

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
269841735Click/tap this sequence: 3926

Google street view

Where can you sleep near Puerto Princesa ?

Booking.com
453.942 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 224 visits today.