Rrënojat e Cagsawa (të shkruara gjithashtu si Kagsawa, e shkruar historikisht si Cagsaua) janë mbetjet e një kishe françeskane të shekullit të 16-të, Kisha Cagsawa. Fillimisht u ndërtua në qytetin e Cagsawa në 1587, por u dogj dhe u shkatërrua nga piratët holandezë në 1636. Ajo u rindërtua në 1724 nga Fr. Francisco Blanco, por u shkatërrua përsëri, së bashku me qytetin e Cagsawa, më 1 shkurt 1814, gjatë shpërthimit të vullkanit Mayon.

Rrënojat ndodhen aktualisht në Filipine. Është pjesë e Cagsawa Park, mbrohet dhe mirëmbahet nga qeveria komunale e Daraga dhe Muzeu Kombëtar i Filipineve dhe është një nga destinacionet më të njohura turistike në zonë. Internationale Tourismus-Börse Berlin, një nga ekspozitat kryesore të tregtisë së udhëtimeve në botë me qendër në Berlin, madje e ka njohur sitin si një nga vendet për t'u vizituar në Azi. Një gërmim paraprak i rrënojave të Cagsawa nga Universiteti Shtetëror Bulacan, tregon se spanjollët kanë përfshirë ndi...Lexo akoma

Rrënojat e Cagsawa (të shkruara gjithashtu si Kagsawa, e shkruar historikisht si Cagsaua) janë mbetjet e një kishe françeskane të shekullit të 16-të, Kisha Cagsawa. Fillimisht u ndërtua në qytetin e Cagsawa në 1587, por u dogj dhe u shkatërrua nga piratët holandezë në 1636. Ajo u rindërtua në 1724 nga Fr. Francisco Blanco, por u shkatërrua përsëri, së bashku me qytetin e Cagsawa, më 1 shkurt 1814, gjatë shpërthimit të vullkanit Mayon.

Rrënojat ndodhen aktualisht në Filipine. Është pjesë e Cagsawa Park, mbrohet dhe mirëmbahet nga qeveria komunale e Daraga dhe Muzeu Kombëtar i Filipineve dhe është një nga destinacionet më të njohura turistike në zonë. Internationale Tourismus-Börse Berlin, një nga ekspozitat kryesore të tregtisë së udhëtimeve në botë me qendër në Berlin, madje e ka njohur sitin si një nga vendet për t'u vizituar në Azi. Një gërmim paraprak i rrënojave të Cagsawa nga Universiteti Shtetëror Bulacan, tregon se spanjollët kanë përfshirë ndikimet mezoamerikane në ndërtimin e kompleksit.

Photographies by:
Ayanvillafuerte - CC BY-SA 3.0
Alienscream - CC BY-SA 3.0
Statistics: Position (field_position)
3058
Statistics: Rank (field_order)
36756

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
721684935Click/tap this sequence: 4581

Google street view

Where can you sleep near Cagsawa Ruins ?

Booking.com
453.998 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 10 visits today.