كالح

( Nimrud )

Nimrud (; sirianisht: ܢܢܡܪܕ Arabisht: النمرود) është një qytet i lashtë asirian i vendosur në Irak, 30 kilometra (20 mi) në jug të qytetit të Mosulit dhe 5 kilometra (3 mi) në jug të fshatit Selamiyah (arabisht: < span lang="ar" dir="rtl">السلامية), në Rrafshinat e Ninevisë në Mesopotaminë e Epërme. Ishte një qytet i madh asirian midis rreth 1350 pes dhe 610 pes. Qyteti ndodhet në një pozicion strategjik 10 kilometra (6 mi) në veri të pikës ku lumi Tigër takohet me degën e tij, Zabin e Madh. Qyteti mbulonte një sipërfaqe prej 360 hektarësh (890 hektarë). Rrënojat e qytetit u gjetën brenda një kilometri (1,100 yd) nga fshati i sotëm asirian i Noomanea në provincën Nineveh, Irak.

Emri Nimrud u regjistrua si emër lokal n...Lexo akoma

Nimrud (; sirianisht: ܢܢܡܪܕ Arabisht: النمرود) është një qytet i lashtë asirian i vendosur në Irak, 30 kilometra (20 mi) në jug të qytetit të Mosulit dhe 5 kilometra (3 mi) në jug të fshatit Selamiyah (arabisht: < span lang="ar" dir="rtl">السلامية), në Rrafshinat e Ninevisë në Mesopotaminë e Epërme. Ishte një qytet i madh asirian midis rreth 1350 pes dhe 610 pes. Qyteti ndodhet në një pozicion strategjik 10 kilometra (6 mi) në veri të pikës ku lumi Tigër takohet me degën e tij, Zabin e Madh. Qyteti mbulonte një sipërfaqe prej 360 hektarësh (890 hektarë). Rrënojat e qytetit u gjetën brenda një kilometri (1,100 yd) nga fshati i sotëm asirian i Noomanea në provincën Nineveh, Irak.

Emri Nimrud u regjistrua si emër lokal nga Carsten Niebuhr në mesin e shekullit të 18-të. Në mesin e shekullit të 19-të, arkeologët biblikë propozuan emrin biblik të Kalhu (Calah biblik), bazuar në një përshkrim të udhëtimeve të Nimrodit në Zanafilla 10.

Gërmimet arkeologjike në vend filluan në vitin 1845 dhe u kryen në intervale midis asaj kohe dhe 1879, dhe më pas nga viti 1949 e tutje. U zbuluan shumë pjesë të rëndësishme, ku shumica u zhvendosën në muzetë në Irak dhe jashtë saj. Në vitin 2013, Këshilli Kërkimor i Arteve dhe Shkencave Humane në Mbretërinë e Bashkuar financoi "Projektin Nimrud", të drejtuar nga Eleanor Robson, qëllimet e të cilit ishin të shkruante historinë e qytetit në kohët e lashta dhe moderne, për të identifikuar dhe regjistruar historinë e shpërndarjes së artefakteve nga Nimrud. shpërndarë në të paktën 76 muze në mbarë botën (përfshirë 36 në Shtetet e Bashkuara dhe 13 në Mbretërinë e Bashkuar).

Në vitin 2015, organizata terroriste Shteti Islamik shpalli synimin e saj për të shkatërruar vendin për shkak të "jo- islame" natyra asiriane. Në mars 2015, qeveria irakiane raportoi se Shteti Islamik kishte përdorur buldozerë për të shkatërruar mbetjet e gërmuara të qytetit. Disa video të publikuara nga ISIL treguan punën në vazhdim. Në nëntor 2016, forcat irakiane rimorën vendin, dhe më vonë vizitorët konfirmuan gjithashtu se rreth 90% e pjesës së gërmuar të qytetit ishte shkatërruar plotësisht. Rrënojat e Nimrudit kanë mbetur të ruajtura nga forcat irakiane që atëherë.

Photographies by:
Zones
Statistics: Position
7288
Statistics: Rank
8168

Shto një koment të ri

CAPTCHA
Security
978451632Click/tap this sequence: 7264
Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Google street view

Where can you sleep near Nimrud ?

Booking.com
550.686 visits in total, 9.238 Points of interest, 405 Destinations, 721 visits today.