أربيل

( Erbili )

Erbil gjithashtu quhet Hewlêr (Arabisht: أربيل‎ Arbil, Kurdisht: ھەولێر Hewler) është kryeqyteti dhe qyteti më i popullarizuar në Rajonin Kurdistan, Irak me një popullsi mbi 1,5 milion.

Vendbanimi njerëzor në Erbil mund të datojë që nga mijëvjeçari i 5-të p.e.r, i cili do ta bënte qytetin një nga zonat më të vjetra të banuara vazhdimisht në botë. Në zemër të qytetit është Kalaja e lashtë e Erbilit dhe Minareja Mudhafaria. Referenca më e hershme historike për rajonin daton në Dinastinë e Tretë të Ur të Sumerit, kur Mbreti Shulgi përmendi qytetin e Urbilum. Qyteti u pushtua më vonë nga asirianët.

Erbil u bë një pjesë integrale e mbretërisë së Asirisë nga shekulli 21 p.e.r deri në fund të shekullit të shtatë p.e.r, pasi u kap nga gutianët, dhe ishte i njohur në analet asiriane në mënyra të ndryshme si Urbilim, Arbela dhe Arba-ilu. Më pas, ajo ishte pjesë e provincës gjeopolitike të Asirisë nën disa perandori, me radhë, duke ...Lexo akoma

Erbil gjithashtu quhet Hewlêr (Arabisht: أربيل‎ Arbil, Kurdisht: ھەولێر Hewler) është kryeqyteti dhe qyteti më i popullarizuar në Rajonin Kurdistan, Irak me një popullsi mbi 1,5 milion.

Vendbanimi njerëzor në Erbil mund të datojë që nga mijëvjeçari i 5-të p.e.r, i cili do ta bënte qytetin një nga zonat më të vjetra të banuara vazhdimisht në botë. Në zemër të qytetit është Kalaja e lashtë e Erbilit dhe Minareja Mudhafaria. Referenca më e hershme historike për rajonin daton në Dinastinë e Tretë të Ur të Sumerit, kur Mbreti Shulgi përmendi qytetin e Urbilum. Qyteti u pushtua më vonë nga asirianët.

Erbil u bë një pjesë integrale e mbretërisë së Asirisë nga shekulli 21 p.e.r deri në fund të shekullit të shtatë p.e.r, pasi u kap nga gutianët, dhe ishte i njohur në analet asiriane në mënyra të ndryshme si Urbilim, Arbela dhe Arba-ilu. Më pas, ajo ishte pjesë e provincës gjeopolitike të Asirisë nën disa perandori, me radhë, duke përfshirë Perandorinë Mediane, Perandorinë Achaemenid (Asiria Achaemenid), Perandorinë Maqedonase, Perandorinë Seleucide, Perandorinë Armene, Perandorinë Partine, Asirinë Romake dhe Perandorinë Sasaniane, si dhe ishte kryeqyteti i shtetit degë të Adiabene midis mesit të shekullit të dytë p.e.r dhe fillimit të shekullit të dytë e.r.

Photographies by:
Jim Gordon - CC BY 2.0
Zones
Statistics: Position
942
Statistics: Rank
117415

Shto një koment të ri

CAPTCHA
Security
436875192Click/tap this sequence: 5175
Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Google street view

Where can you sleep near Erbili ?

Booking.com
550.682 visits in total, 9.238 Points of interest, 405 Destinations, 717 visits today.