Ásbyrgi

Ásbyrgi (shqiptimi islandez: u200b[ˈausˌpɪrcɪ ]) është një kanion dhe pyll akullnajor në veri të Islandës, i vendosur afërsisht 38 kilometra (24 mi) në lindje të Húsavík në rrugën e Rrethit të Diamantit. Depresioni në formë patkoi është pjesë e Parkut Kombëtar Vatnajökull dhe ka përafërsisht 3.5 km gjatësi dhe mbi 1 km gjerësi. Për më shumë se gjysmën e gjatësisë së tij, kanioni ndahet në mes nga një formacion shkëmbor dallues 25 metra i lartë i quajtur Eyjan ([ˈeiːjan], "ishulli"), nga i cili shihet një peizazh i madh.

Formohen anët e pjerrëta të kanionit. nga shkëmbinjtë deri në 100 metra (330 ft) në lartësi. Brenda në kanion është një pyll me thupër dhe shelg. Ndërmjet viteve 1947 dhe 1977, u prezantuan një numër i llojeve të pemëve të huaja,...Lexo akoma

Ásbyrgi (shqiptimi islandez: u200b[ˈausˌpɪrcɪ ]) është një kanion dhe pyll akullnajor në veri të Islandës, i vendosur afërsisht 38 kilometra (24 mi) në lindje të Húsavík në rrugën e Rrethit të Diamantit. Depresioni në formë patkoi është pjesë e Parkut Kombëtar Vatnajökull dhe ka përafërsisht 3.5 km gjatësi dhe mbi 1 km gjerësi. Për më shumë se gjysmën e gjatësisë së tij, kanioni ndahet në mes nga një formacion shkëmbor dallues 25 metra i lartë i quajtur Eyjan ([ˈeiːjan], "ishulli"), nga i cili shihet një peizazh i madh.

Formohen anët e pjerrëta të kanionit. nga shkëmbinjtë deri në 100 metra (330 ft) në lartësi. Brenda në kanion është një pyll me thupër dhe shelg. Ndërmjet viteve 1947 dhe 1977, u prezantuan një numër i llojeve të pemëve të huaja, duke përfshirë bredhin, larshin dhe pishën. Liqeni i vogël Botnstjörn [ˈpɔsːˌtʰjœ(r)tn̥] është shtëpia e një shumëllojshmërie llojesh shpendësh ujorë.

Ásbyrgi ka shumë të ngjarë të jetë formuar nga përmbytjet katastrofike akullnajore të lumit Jökulsá á Fjöllum pas epokës së fundit të akullit, fillimisht 8-10,000 vjet më parë, dhe më pas përsëri rreth 3000 vjet më parë. Lumi që atëherë ka ndryshuar rrjedhën e tij dhe tani shkon rreth 2 km në lindje.

Legjenda e shpjegon ndryshe formën e pazakontë të kanionit. I mbiquajtur gjurma e Sleipnir-it, thuhet se kanioni u formua kur kali me tetë këmbë të Odinit, Sleipnir, preku njërën nga këmbët e tij në tokë këtu.

Photographies by:
Zones
Statistics: Position
7600
Statistics: Rank
6126

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
571264938Click/tap this sequence: 1194

Google street view

Where can you sleep near Ásbyrgi ?

Booking.com
483.240 visits in total, 9.176 Points of interest, 404 Destinations, 165 visits today.