Fiery Furnace (Arches National Park)

Furra e zjarrtë është një koleksion kanionesh të ngushta guri ranor, pendë dhe harqe natyrore të vendosura pranë qendrës së Parkut Kombëtar Arches në Utah, Shtetet e Bashkuara. Zona është një destinacion popullor shëtitjeje që u emërua për nuancën e kuqërremtë që shfaq në dritën e perëndimit të diellit.

Furra e zjarrtë përmban një shumëllojshmëri speciesh bimore, duke përfshirë një nga përqendrimet më të mëdha të njohura të biskotave Canyonlands. Karakteristikat e brishta ekologjike si korja biologjike e tokës dhe pellgjet kalimtare gjenden gjithashtu brenda Furrës së Zjarrtë dhe janë të prekshme ndaj ndikimit të vizitorëve. Parku Kombëtar Arches ka më shumë se 2000 harqe ranor të kataloguar, me disa që ndodhen në furrën e zjarrtë, duke përfshirë Walk Through Arch, Crawl Through Arch, Skull Arch, Kissing Turtles Arch dhe Surprise Arch.

Për shkak të ndikimet mjedisore të vizitave të shumta, Shërbimi i Parkut Kombëtar inicioi një sistem leje në 1994 për të kufizuar aks...Lexo akoma

Furra e zjarrtë është një koleksion kanionesh të ngushta guri ranor, pendë dhe harqe natyrore të vendosura pranë qendrës së Parkut Kombëtar Arches në Utah, Shtetet e Bashkuara. Zona është një destinacion popullor shëtitjeje që u emërua për nuancën e kuqërremtë që shfaq në dritën e perëndimit të diellit.

Furra e zjarrtë përmban një shumëllojshmëri speciesh bimore, duke përfshirë një nga përqendrimet më të mëdha të njohura të biskotave Canyonlands. Karakteristikat e brishta ekologjike si korja biologjike e tokës dhe pellgjet kalimtare gjenden gjithashtu brenda Furrës së Zjarrtë dhe janë të prekshme ndaj ndikimit të vizitorëve. Parku Kombëtar Arches ka më shumë se 2000 harqe ranor të kataloguar, me disa që ndodhen në furrën e zjarrtë, duke përfshirë Walk Through Arch, Crawl Through Arch, Skull Arch, Kissing Turtles Arch dhe Surprise Arch.

Për shkak të ndikimet mjedisore të vizitave të shumta, Shërbimi i Parkut Kombëtar inicioi një sistem leje në 1994 për të kufizuar aksesin në furrën e zjarrtë. Vizitorët mund të blejnë leje për të ecur vetëm në Furrën e Zjarrtë ose të bashkohen me një turne të drejtuar nga endacakët. Dy shtigje i çojnë alpinistët nga parkingu në furrën e zjarrtë, por pasi të hyjnë brenda, alpinistët duhet të lundrojnë në labirintin pa shtigje të formacioneve shkëmbore. Për të minimizuar ndikimin në komunitetet e bimëve, vizitorët duhet të ecin përgjatë larjeve me rërë ose në sipërfaqet e gurëve ranor. Gjatë turneut prej rreth 2 mi (3,2 km) me udhërrëfyes, i cili zgjat rreth tre orë, vizitorët do të ndeshen me terrene të pabarabarta, vendkalime dhe kalime të ngushta. Rangers përshkruajnë historinë e zonës, duke vënë në dukje harqet më të spikatura dhe veçoritë e tjera gjeologjike. Vizitorët mund të zgjedhin gjithashtu të marrin një leje të vetë-drejtuar dhe të ecin vetë përmes Furrës së Zjarrtë; megjithatë, atyre u kërkohet të shikojnë një video orientuese që përshkruan zonën dhe si të minimizojnë ndikimin e tyre.

Photographies by:
Gary - CC BY-SA 2.0
Statistics: Position
3267
Statistics: Rank
35735

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
652894731Click/tap this sequence: 9198

Google street view

Where can you sleep near Fiery Furnace (Arches National Park) ?

Booking.com
480.373 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 230 visits today.