Goblin Valley State Park

Goblin Valley State Park është një park shtetëror i Jutah, në Shtetet e Bashkuara. Parku përmban mijëra kapuç, të referuar në vend si goblinë, të cilët janë formacione majash shkëmbore në formë kërpudhash, disa të larta deri në disa metra (metra). Format e dallueshme të këtyre shkëmbinjve rezultojnë nga një shtresë shkëmbi rezistente ndaj erozionit në majë të gurëve ranor relativisht më të butë. Parku Shtetëror i Goblin Valley dhe Parku Kombëtar i Kanionit Bryce, gjithashtu në Utah rreth 190 milje (310 km) në jugperëndim, përmbajnë disa nga dukuritë më të mëdha të hoodoos në botë.

Parku shtrihet brenda shkretëtirës San Rafael në skajin juglindor të lumit San Rafael, në veri të maleve Henry. Utah State Route 24 kalon rreth katër milje (6.4 km) në lindje të parkut. Hanksville shtrihet 12 milje (19 km) në jug.

Photographies by:
CGP Grey - CC BY 2.0
Statistics: Position (field_position)
683
Statistics: Rank (field_order)
109247

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
972543816Click/tap this sequence: 5547

Google street view

Where can you sleep near Goblin Valley State Park ?

Booking.com
454.398 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 78 visits today.