Daintree rainforest është një park kombëtar në Queensland të Veriut të Largët, Australi, 1,757 km (1,092 mi) në veriperëndim të Brisbane dhe 100 km (62 mi) në veriperëndim të Cairns. Ajo u themelua në vitin 1981 dhe është pjesë e tropikëve të lagësht të Queensland. Në vitin 1988 u bë një sit i Trashëgimisë Botërore. Parku përbëhet nga dy seksione, me një zonë bujqësore të vendosur midis tyre, e cila përfshin qytetet Mossman dhe Daintree Village.

Një hyrje në Parkun Kombëtar Daintree ndodhet në jug të lumit Daintree në Grykën Mossman ku një vizitor është i pranishëm në Grykën e Mossman. është ndërtuar qendra nga ku turistët marrin një autobus për në grykë, ku mund të bëjnë një shëtitje ose një not freskues.

Pjesa më spektakolare dhe më e vjetër e pyllit të shiut Daintree është në veri të lumit Daintree. Pas kalimit të lumit në një traget kabllor të modës së vjetër, ka një sërë shëtitoresh dhe plazhe të paprekura për t'u eksploruar, d...Lexo akoma

Daintree rainforest është një park kombëtar në Queensland të Veriut të Largët, Australi, 1,757 km (1,092 mi) në veriperëndim të Brisbane dhe 100 km (62 mi) në veriperëndim të Cairns. Ajo u themelua në vitin 1981 dhe është pjesë e tropikëve të lagësht të Queensland. Në vitin 1988 u bë një sit i Trashëgimisë Botërore. Parku përbëhet nga dy seksione, me një zonë bujqësore të vendosur midis tyre, e cila përfshin qytetet Mossman dhe Daintree Village.

Një hyrje në Parkun Kombëtar Daintree ndodhet në jug të lumit Daintree në Grykën Mossman ku një vizitor është i pranishëm në Grykën e Mossman. është ndërtuar qendra nga ku turistët marrin një autobus për në grykë, ku mund të bëjnë një shëtitje ose një not freskues.

Pjesa më spektakolare dhe më e vjetër e pyllit të shiut Daintree është në veri të lumit Daintree. Pas kalimit të lumit në një traget kabllor të modës së vjetër, ka një sërë shëtitoresh dhe plazhe të paprekura për t'u eksploruar, dhe kasua e rrezikuar mund të haset kudo.

Parku Kombëtar Daintree vlerësohet për shkak të biodiversitetit të jashtëzakonshëm. Ai përmban habitat të rëndësishëm për specie të rralla dhe jetë pjellore të shpendëve. Emri rrjedh nga lumi Daintree, i cili u emërua nga George Elphinstone Dalrymple, një eksplorues i hershëm i zonës, sipas mikut të tij Richard Daintree.

Në vitin 2021, një marrëveshje historike e bërë me qeverinë e Queensland-it e ka udhëhequr atë. popullit lindor Kuku Yalanji që merr pronësinë formale të Parkut Kombëtar Daintree.

Photographies by:
Paul Holloway from Birmingham, United Kingdom - CC BY-SA 2.0
Mwarnes - CC BY-SA 4.0
Statistics: Position (field_position)
3269
Statistics: Rank (field_order)
47987

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
713562894Click/tap this sequence: 2274

Google street view

Where can you sleep near Daintree National Park ?

Booking.com
453.127 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 35 visits today.