Castell de Caerphilly

Kalaja e Caerphilly (Uellsisht: Castell Caerffili ) është një fortifikim mesjetar në Caerphilly në Uellsin Jugor. Kalaja u ndërtua nga Gilbert de Clare në shekullin e 13-të si pjesë e fushatës së tij për të mbajtur kontrollin e Glamorgan, dhe pa luftime të gjera midis Gilbert, pasardhësve të tij dhe sundimtarëve vendas Uellsit. Rrethuar nga liqene të gjera artificiale - të konsideruara nga historiani Allen Brown të jenë "mbrojtjet më të hollësishme të ujit në të gjithë Britaninë" - ajo zë rreth 30 hektarë (12 ha) dhe është kalaja e dytë më e madhe në Mbretërinë e Bashkuar. Isshtë i famshëm për prezantimin e mbrojtjeve kështjellore koncentrike në Britani dhe për shtëpitë e mëdha të portave. Gilbert filloi punën në kështjellë në 1268 pas okupimit të tij në veri të Glamorgan, me pjesën më të madhe të ndërtimit që ndodhi gjatë tre viteve të ardhshme me një kosto të konsiderueshme. Projekti u kundërshtua nga rivali Uellsit i G...Lexo akoma

Kalaja e Caerphilly (Uellsisht: Castell Caerffili ) është një fortifikim mesjetar në Caerphilly në Uellsin Jugor. Kalaja u ndërtua nga Gilbert de Clare në shekullin e 13-të si pjesë e fushatës së tij për të mbajtur kontrollin e Glamorgan, dhe pa luftime të gjera midis Gilbert, pasardhësve të tij dhe sundimtarëve vendas Uellsit. Rrethuar nga liqene të gjera artificiale - të konsideruara nga historiani Allen Brown të jenë "mbrojtjet më të hollësishme të ujit në të gjithë Britaninë" - ajo zë rreth 30 hektarë (12 ha) dhe është kalaja e dytë më e madhe në Mbretërinë e Bashkuar. Isshtë i famshëm për prezantimin e mbrojtjeve kështjellore koncentrike në Britani dhe për shtëpitë e mëdha të portave. Gilbert filloi punën në kështjellë në 1268 pas okupimit të tij në veri të Glamorgan, me pjesën më të madhe të ndërtimit që ndodhi gjatë tre viteve të ardhshme me një kosto të konsiderueshme. Projekti u kundërshtua nga rivali Uellsit i Gilbertit, Llywelyn ap Gruffudd, duke çuar që vendi të digjej në 1270 dhe të merrej nga zyrtarët mbretërorë në 1271. Pavarësisht këtyre ndërprerjeve, Gilbert përfundoi me sukses kështjellën dhe mori kontrollin e rajonit. Thelbi i Kalasë së Caerphilly, përfshirë akomodimin luksoz të kalasë, u ndërtua në atë që u bë një ishull qendror, i rrethuar nga disa liqene artificiale, një dizajn që Gilbert ndoshta rrjedh nga ai në Kenilworth. Digat për këto liqene u fortifikuan më tej, dhe një ishull në perëndim siguroi mbrojtje shtesë. Unazat koncentrike të mureve frymëzuan kështjellat e Edward I në Uellsin e Veriut dhe provuan atë që historiani Norman Pounds e ka quajtur "një pikë kthese në historinë e kalasë në Britani".

Kalaja u sulmua gjatë revoltës Madog ap Llywelyn të 1294, kryengritja e Llywelyn Bren në 1316 dhe gjatë përmbysjes së Edward II në 1326–27. Në fund të shekullit të 15-të, megjithatë, ajo ra në rënie dhe në shekullin e 16-të liqenet ishin tharë dhe muret u grabitën gurët e tyre. Marquesses of Bute fitoi pronën në 1776 dhe nën Markezët e tretë dhe të katërt u bë restaurimi i gjerë. Në vitin 1950 kalaja dhe tokat iu dhanë shtetit dhe mbrojtësit e ujit u përmbytën përsëri. Në shekullin e 21-të, agjencia e trashëgimisë Uellsiane Cadw menaxhon vendin si një atraksion turistik.

Photographies by:
Cadw - OGL v1.0
Zones
Statistics: Position
666
Statistics: Rank
149066

Shto një koment të ri

CAPTCHA
Security
153792684Click/tap this sequence: 9349
Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Google street view

Where can you sleep near Castell de Caerphilly ?

Booking.com
504.285 visits in total, 9.227 Points of interest, 405 Destinations, 50 visits today.