Ájtte , Muzeu Suedez i Maleve dhe Samiut (suedisht: Svenskt fjäll- och samemuseum ), është një muze i historisë kulturore dhe natyrore në Jokkmokk në Lapland, Suedi.

Ájtte është një muze, i cili është i specializuar në kulturën dhe natyrën e zonës malore të Suedisë Veriore, dhe që është gjithashtu muzeu dhe arkivi kryesor për kulturën Sami të Suedisë. Ájtte është gjithashtu një qendër informacioni për turizmin në Lapland. Fjala ájtte është në gjuhën lule Sami, që do të thotë kasolle magazinimi dhe i referohet muzeut si një arkiv për artefaktet e trashëgimisë kulturore Sami.

Ájtte u inaugurua në qershor 1989 dhe ka një staf prej rreth 25 punonjësish. Muzeu është në pronësi dhe menaxhuar nga një fondacion, i cili u krijua në 1983 nga Qeveria Suedeze, Rajoni Norrbotten, Komuna Jokkmokk dhe dy organizatat kombëtare Sami Svenska Samernas Riksförbund (Bashkimi Kombëtar i popullit suedez Sami) dhe Same Ätnam (toka Sami ). Sipas marrëves...Lexo akoma

Ájtte , Muzeu Suedez i Maleve dhe Samiut (suedisht: Svenskt fjäll- och samemuseum ), është një muze i historisë kulturore dhe natyrore në Jokkmokk në Lapland, Suedi.

Ájtte është një muze, i cili është i specializuar në kulturën dhe natyrën e zonës malore të Suedisë Veriore, dhe që është gjithashtu muzeu dhe arkivi kryesor për kulturën Sami të Suedisë. Ájtte është gjithashtu një qendër informacioni për turizmin në Lapland. Fjala ájtte është në gjuhën lule Sami, që do të thotë kasolle magazinimi dhe i referohet muzeut si një arkiv për artefaktet e trashëgimisë kulturore Sami.

Ájtte u inaugurua në qershor 1989 dhe ka një staf prej rreth 25 punonjësish. Muzeu është në pronësi dhe menaxhuar nga një fondacion, i cili u krijua në 1983 nga Qeveria Suedeze, Rajoni Norrbotten, Komuna Jokkmokk dhe dy organizatat kombëtare Sami Svenska Samernas Riksförbund (Bashkimi Kombëtar i popullit suedez Sami) dhe Same Ätnam (toka Sami ). Sipas marrëveshjes për financimin e muzeut, e cila është lidhur në të njëjtin vit, organet qeveritare angazhohen për një kontribut financiar afatgjatë për muzeun. Fonde të tilla janë rezultat i një vendimi gjyqësor në lidhje me kompensimin pasi lumenjtë në Lapland janë shfrytëzuar për prodhimin e energjisë elektrike. Qeveria suedeze emëron kryetarin dhe tre nga anëtarët e bordit të fondacionit. Kështu, fondet e qeverisë mbulojnë rreth gjysmën e buxhetit aktual të muzeut.

Photographies by:
Statistics: Position (field_position)
3374
Statistics: Rank (field_order)
27567

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
516972384Click/tap this sequence: 1818

Google street view

Where can you sleep near Ájtte ?

Booking.com
405.007 visits in total, 8.939 Points of interest, 400 Destinations, 42 visits today.