Mosteiro dos Jerónimos

( Јеронимитски манастир )

Јеронимитски манастир (португалски: Mosteiro dos Jerónimos) — манастир којшто се наоѓа во Лисабон, Португалија. Црквата билас изградена во времето на Енрике Морепловец во 1450 година. Во оваа црква престојувал и самиот Васко де Гама пред да отплови на неговото патување кон Индија. Денешниот изглед на црквата започнал да се гради во времето на Мануел I, и била изградена во периодот од 1515 до 1520 година. Црквата била на повеќепати реновирана, посебно по земјотресот во Лисабон од 1775 година. Од 1983 година, манастирот е вклучен во списокот на културно наследство на УНЕСКО.


Јеронимитски манастир (португалски: Mosteiro dos Jerónimos) — манастир којшто се наоѓа во Лисабон, Португалија. Црквата билас изградена во времето на Енрике Морепловец во 1450 година. Во оваа црква престојувал и самиот Васко де Гама пред да отплови на неговото патување кон Индија. Денешниот изглед на црквата започнал да се гради во времето на Мануел I, и била изградена во периодот од 1515 до 1520 година. Црквата била на повеќепати реновирана, посебно по земјотресот во Лисабон од 1775 година. Од 1983 година, манастирот е вклучен во списокот на културно наследство на УНЕСКО.Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
413265789Click/tap this sequence: 9945

Google street view

Where can you sleep near Јеронимитски манастир ?

Booking.com
481.058 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 144 visits today.