وادي الحيتان

( Wadi al Hitan )

Wādī al-Ḥītān (Arabisht: وادي الحيتان, lit. 'Lugina e balenave' shqiptimi arabisht egjiptian: [ˈwa.diː elˈħit.æːn] ( dëgjo)) është një vend paleontologjik në Guvernatën Faiyum të Egjiptit, rreth 150 kilometra (93 mi) në jug-perëndim të Kajros. Ajo u caktua një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në korrik 2005 për qindra fosilet e tij të disa prej formave më të hershme të balenave, archaeoceti (një nënrend tashmë i zhdukur i balenave). Faqja zbulon prova për shpjegimin e një prej mistereve më të mëdha të evolucionit të balenave: shfaqjen e balenës si një gjitar oqeanik nga një jetë e mëparshme si një kafshë me bazë tokësore. Asnjë vend tjetër në botë nuk jep numr...Lexo akoma

Wādī al-Ḥītān (Arabisht: وادي الحيتان, lit. 'Lugina e balenave' shqiptimi arabisht egjiptian: [ˈwa.diː elˈħit.æːn] ( dëgjo)) është një vend paleontologjik në Guvernatën Faiyum të Egjiptit, rreth 150 kilometra (93 mi) në jug-perëndim të Kajros. Ajo u caktua një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në korrik 2005 për qindra fosilet e tij të disa prej formave më të hershme të balenave, archaeoceti (një nënrend tashmë i zhdukur i balenave). Faqja zbulon prova për shpjegimin e një prej mistereve më të mëdha të evolucionit të balenave: shfaqjen e balenës si një gjitar oqeanik nga një jetë e mëparshme si një kafshë me bazë tokësore. Asnjë vend tjetër në botë nuk jep numrin, përqendrimin dhe cilësinë e fosileve të tilla, as aksesin dhe vendosjen e tyre në një peizazh tërheqës dhe të mbrojtur. Prandaj, lugina u regjistrua në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në 2005.

Photographies by:
AhmedMosaad - CC BY-SA 4.0
Statistics: Position
624
Statistics: Rank
156075

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
756913842Click/tap this sequence: 8138

Google street view

Where can you sleep near Wadi al Hitan ?

Booking.com
483.852 visits in total, 9.176 Points of interest, 404 Destinations, 40 visits today.