Wiener Ringstraße

( Vienna Ring Road )

Unaza e Vjenës (gjermanisht: Ringstraße, ndriçuar. unaza) është 5,3 km (3,3 mi ) bulevard i madh rrethor që shërben si një rrugë unazore rreth rrethit historik Innere Stadt (Qyteti i Brendshëm) të Vjenës, Austri. Rruga ndodhet në vendet ku dikur qëndronin fortifikimet e qyteteve mesjetare, duke përfshirë muret e larta dhe muret e gjera të fushës së hapur (glacis), të kryqëzuara nga shtigje që shtriheshin përpara tyre.

Ai u ndërtua pas çmontimit të mureve të qytetit në mesin e shekullit të 19-të. Nga vitet 1860 deri në 1890, shumë ndërtesa të mëdha publike u ngritën përgjatë Ringstrasse në një stil eklektik historicist, ndonjëherë i quajtur Ringstraßenstil ("Stili i Rrugës së Unazës"), duke përdorur elementë të klasikëve, gotikëve, Rilindja dhe arkitektura baroke.

Për shkak të bukurisë dhe historisë së saj arkitektur...Lexo akoma

Unaza e Vjenës (gjermanisht: Ringstraße, ndriçuar. unaza) është 5,3 km (3,3 mi ) bulevard i madh rrethor që shërben si një rrugë unazore rreth rrethit historik Innere Stadt (Qyteti i Brendshëm) të Vjenës, Austri. Rruga ndodhet në vendet ku dikur qëndronin fortifikimet e qyteteve mesjetare, duke përfshirë muret e larta dhe muret e gjera të fushës së hapur (glacis), të kryqëzuara nga shtigje që shtriheshin përpara tyre.

Ai u ndërtua pas çmontimit të mureve të qytetit në mesin e shekullit të 19-të. Nga vitet 1860 deri në 1890, shumë ndërtesa të mëdha publike u ngritën përgjatë Ringstrasse në një stil eklektik historicist, ndonjëherë i quajtur Ringstraßenstil ("Stili i Rrugës së Unazës"), duke përdorur elementë të klasikëve, gotikëve, Rilindja dhe arkitektura baroke.

Për shkak të bukurisë dhe historisë së saj arkitekturore, Viena Ringstrasse është quajtur "Zoti i Unazës" dhe është caktuar nga UNESCO si pjesë e Trashëgimisë Botërore të Vjenës.

Photographies by:
Zones
Statistics: Position
3517
Statistics: Rank
34714

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
926137485Click/tap this sequence: 8897

Google street view

Where can you sleep near Vienna Ring Road ?

Booking.com
484.014 visits in total, 9.177 Points of interest, 404 Destinations, 215 visits today.