Tham Kong Lo ose Shpella Kong Lor është një shpellë gëlqerore karstike në Parkun Kombëtar Phu Hin Bun, në provincën Khammouane, Laos. Ndodhet afërsisht 130 kilometra (81 mi) në veri të Thakhek, në lumin Nam Hin Bun, i cili derdhet në shpellë. Formimi karstik është dramatik dhe shpella është cituar si një "një nga mrekullitë gjeologjike të Azisë Juglindore".

Shpella është e thellë (që zgjat rreth 7 kilometra (4,3 mi)) dhe e gjerë dhe e lartë deri në 300 këmbët në pjesë. Vendasit vitet e fundit kanë ngritur shitës në lokacion për t'ua ofruar turistëve. Brenda shpellës është një pishinë që shkëlqen një ngjyrë të ndritshme smeraldi, të cilën vendasit e konsiderojnë si të shenjtë, duke besuar se ajo pasqyron lëkurën e perëndisë indiane Indra.

Photographies by:
Jakub Hałun - CC BY-SA 4.0
Zones
Statistics: Position
7687
Statistics: Rank
6126

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
869721345Click/tap this sequence: 4586

Google street view

Videos

Where can you sleep near Tham Kong Lo ?

Booking.com
483.930 visits in total, 9.177 Points of interest, 404 Destinations, 126 visits today.